Tether yeniden harekete geçti: Ağustos’ta 2.3 milyar dolarlık yeni USDT

En büyük sabit coin olan USDT'nin üreticisi Tether şirketi yeniden büyük miktarlarda token basmaya başladı. Dün akşam saatlerinde 1 milyar dolarlık USDT basılırken, Ağustos başından bu yana toplam üretilen token değerinin ise 2.3 milyar dolar olduğu belirtildi.

Sabit coin dünyasında son ayların sessiz oyuncusu Tether şirketi, milyar dolarlık USDT basımlarına yeniden başladı. İki aydır küçük meblağlar üretmek dışında sessiz kalan şirket, eleştirilerle birlikte birçok spekülasyon yapılmasına da sebep olmuştu.

Ağustos başından bu yana 2.3 milyar dolar

TSİ dün akşam saatlerinde ise Tether’in 1 milyar dolarlık daha USDT bastığı ortaya çıktı. CoinDesk’e konuşan bir Tether yetkilisi ise Ağustos başından bu yana basılan USDT’lerin toplam değerinin 2.3 milyar dolar olduğunu söyledi. Haziran ve Temmuz aylarında küçük oynaklıklara rağmen, USDT’nin toplam piyasa değerinin 62 milyar dolarda kalması yatırımcıları ve kripto para endüstrisini endişelendirmişti.

Tether’e güvensizlik ve USDC yükselişi…

Birçok uzman bu dönemde Tether’deki yavaşlamayı, en büyük ikinci sabit coin olan USDC’nin yükselişine, Tether şirketindeki sürekli vâr olan soru işaretlerine ve Çin’in kripto paralara karşı başlattığı operasyondan ötürü azalan talebe bağlamışlardı.

Yükseliş, talebi de artırdı

Ancak uzmanlar, kripto para evreninde başlayan yeni yükseliş dalgasıyla birlikte USDT’ye olan talebin de arttığını belirtiyorlar. Bitcoin’deki artışın piyasaya da nefes aldırdığı görülürken, en büyük kripto para Temmuz ayında 29500 dolara kadar inmişti. Şu an ise 50 bin dolar sınırını zorluyor.

“Talep arttıkça, sabit coin’e olan ihtiyaç da artıyor”

Konuyla ilgili konuşan kripto hizmet şirketi B2C2’nin satış yöneticisi Gary Pike da arz/talep dengesine vurgu yaptı ve şunları söyledi:

“Arz/talep açısından bakarsanız, kripto fiyatları arttıkça, varlıkları satın almak ve kripto para piyasasının tüm değerini yukarı çekmek için daha fazla sabit coin ve fiata ihtiyaç oluyor.”

“Sadece Bitcoin olmayabilir”

Genesis Global Trading’den Noelle Acheson ise daha değişik bir bakış açısına sahip. Son talep artışının sadece Bitcoin kaynaklı olmayabileceğini söyleyen Acheson, “Solana ve LUNA gibi trade hacimleri yukarı fırlayan bazı altcoin’ler de bu talebi artırmış olabilir. Bitcoin fiyatı artmış olabilir ama işlem hacim rakamlarında çok büyük değişiklikler olmadı” dedi.

Solana-USDT işlem hacminde dikkat çeken yükseliş

CryptoCompare şirketinin verilerine göre, Ağustos ayının ilk 22 günü için USDT’nin Solana karşısında ortalama işlem hacmi 386 milyon dolardı. Aynı oran Temmuz aynıda 123.4 milyon ve Haziran ayında da 290,7 milyon dolardı.

“Şeffaflık politikası da etki etti”

Bazı uzmanlar ise, Tether şirketinin son dönemdeki şeffaflık politikasının eski korkuları ortadan kaldırdığını ve en büyük sabit coin’e bu sebeple ciddi bir talebin oluşmaya başladığını belirtiyorlar. Şirket 9 Ağustos tarihinde, 60 milyar doların üzerindeki değerdeki rezervleri için detaylı bir rapor paylaşmıştı. Şirket CTO’su Paolo Ardoino da sürekli olarak Tether şirketinin şeffaf olduğu konusunda açıklamalar yapıyor.

Son aylarda 62 milyar doların biraz üzerinde piyasa değerine sahip olan USDT, son basımlarla birlikte 65 milyar doların üzerine çıktı. En büyük ikinci sabit coin olan USDC’nin piyasa değeri ise yaklaşık 28 milyar dolar.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl