Güney Kore etkisi Tezos’u yüzde 10’a yakın yükseltti: Daha önce de olmuştu

Açık kaynak blok zinciri olan Tezos'un kendi token'ı olan XTZ'de son 24 saatte yaşanan yüzde 10'a yakın yükseliş dikkat çekiyor. Projeyle alakalı bir gelişme olmasa da, özellikle Güney Kore olmak üzere Asya'dan gelen hacim fiyatı yukarı taşıyor.

Bir dönemin en çok konuşulan token’larından olan XTZ, dün akşamdan bu yana sert bir fiyat hareketi içerisinde bulunuyor. Özellikle kripto piyasalarının İsrail-Filistin savaşı nedeniyle düştüğü bir ortamda gelen bu yükselişin Asya ve özellikle Güney Kore kaynaklı olduğu görülüyor.

123 milyon dolara ulaştı

Birinci katman projesinin token’ı olan XTZ’nin yükselişinin arkasında belirli dönemlerde fiyat “pump”larıyla bilinen Güney Koreli yatırımcılar bulunuyor. Upbit borsasındaki XTZ hacmi dün akşamdan bu yana ciddi şekilde artarken, toplam rakam dün 123 milyon dolara ulaştı. Son 30 günde bu rakam 16.8 milyon dolardı.

Upbit’in yanı sıra Binance, BiONE ve XT.com borsalarındaki hacim de yüksekti. BiONE ve XT borsaları da Asya odaklı platformlar olarak biliniyor.

Fiyattaki sert yükseliş 500 bin dolara yakın pozisyonun da tasfiye olmasına neden oldu. Bu rakam token tasfiyelerinde son 3 ayın da en yükseği oldu.

Daha önce de olmuştu

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz aylarda da Bitcoin Cash (BCH), Aptos (APT), 1inch (1INCH), ve Immutable (IMX) projelerinin token’larında sert yükselişler olmuş ve burada da Güney Kore yatırımcılarının etkisi görülmüştü. Güçlü bir yükselişin ardından bu token’lar da düşüş eğilimi göstermişlerdi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl