Flow ve Top Shot’ın geliştiricisi Dapper Labs’e 250 milyon dolarlık yatırım

NFT platformlarına yüz milyonlarca dolarlık yatırımlar yapılmaya devam ediliyor. Futbol-NFT platformu Sorare'nin dün 680 milyon dolarlık yatırım aldığını açıklamasının ardından şimdi de Amerikan Basketbol Ligi'nin (NBA) resmi NFT platformu olan NBA Top Shot'ın arkasındaki geliştirici şirket Dapper Labs, 250 milyon dolarlık yatırım aldı. Şirketin değeri bu yatırımla 7.6 milyar dolara ulaşırken, Dapper Labs basketbolun ardından futbol endüstrisine de adım attığını açıkladı. İlk ortaklık La Liga ile kuruldu.

Kripto para endüstrisinin her geçen gün büyüyen kolu NFT’ler, dünyanın en önemli spor organizasyonlarıyla bir araya gelmeye devam ediyor. Futbol kartlarının NFT versiyonlarının alınıp satıldığı Sorare’nin dün 680 milyon dolarlık yatırım aldığının açıklanmasının ardından bugün de NBA’in resmi NFT platformu NBA TopShot’ın arkasındaki geliştirici firma Dapper Labs de 250 milyon dolarlık yatırım aldı.

Küresel teknoloji odaklı yatırım yöneticisi şirket olan Coatue’nün liderlik ettiği yatırım fonunda Andreessen Horowitz, Google Ventures ve Version One Ventures da yer aldı. Coatue daha önce de, Dapper Labs’e yapılan 250 milyon dolarlık başka bir fonlama turuna liderlik etmişti.

Şirket futbol endüstrisine de giriyor

Dapper Labs CEO’su Roham Gharegozlou yatırım hakkında CoinDesk’e verdiği demeçte “Biz bu konsepti kanıtlamayı başardık. Bu yüzden yatırımcılarımız bizimle ortak olmaya çok hevesliler” dedi. Gharegozlou ayrıca gelen yatırımın NBA Top Shot’ın operasyonlarının büyütülmesine ve büyük hayran kitlesine sahip olan Avrupa futbolu da dahil olmak üzere dünya çapında yeni spor girişimlerine yardımcı olacağını da söyledi.

Bu büyük yatırımın, futbol-NFT platformu Sorare’nin 680 milyon dolarlık yatırım almasından bir gün sonra açıklanması da dikkat çekti. Paris merkezli şirket de, aldığı yatırımın ardından piyasa değerini 4.3 milyar dolara çıkarmıştı.

“Sorare fantezi futbol, biz video kısmıyla ilgiliyiz”

Sorare ile ilgili de kısa bir yorum yapan Dapper Labs CEO’su, “Sorare gibi firmalar bizim için tamamlayıcı bir rol oynayabilirler. Onlar daha çok işin fantezi futbol kısmına odaklanıyorlar. Bizim için ise video tarafı daha önemli. Bu yüzden iki şirket birbirinden ayrılıyor” dedi.

La Liga ile de anlaştılar

Dapper Labs şirketi , 250 milyon dolarlık yatırım anlaşmasının yaısıra ayrı bir açıklamayla, İspanya Futbol ligi organizasyonu olan La Liga’yla da anlaştığını duyurdu. La Liga ile yapılan anlaşmayla beraber bir futbol pazaryeri oluşturulacak. Burada La Liga’nın dijital koleksiyon ürünleri bulunacak. La Liga pazaryeri, Dapper Labs’in Flow blok zinciri üzerine çalışacak. Platformun başlangıç tarihi için ise 2022’nin yaz sezonu gösterikiyor.

Geçtiğimiz günler de Sorare platformu da La Liga ile ortaklık kurmuştu.

Dapper Labs’in yatırımcıları arasında NBA efsanesi Michael Jordan ve şu an kariyeri hala devam eden yıldız oyuncu Kevin Durant de bulunuyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl