ABD Dışişleri Bakanı tweet sildi: Tornado Cash’i Kuzey Kore’ye bağladı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, kripto para işlemlerini gizlemeye yarayan mikser uygulaması Tornado Cash'e karşı alınan yaptırım kararının ardından paylaştığı ilk tweet'i sildi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Hazine Bakanlığı’na bağlı OFAC’ın Ethereum mikser uygulaması Tornado Cash’i yaptırım listesine almasından hemen sonra paylaştığı bir tweet’i sildi.

Blinken, söz konusu tweet’te Tornado Cash’in Kuzey Koreli bir hacker grubu olduğunu öne sürüyordu. Tweet’teki ifadeler şöyleydi:

“Suçluların sanal para akladığı mikser uygulamalarına karşı agresif bir şekilde aksiyon almaya devam edeceğiz. Bugün ABD Hazine Bakanlığı, Kuzey Kore tarafından kara para aklamak için kullanılan, devlet destekli Kuzey Koreli bir hacker grubu olan Tornado Cash’e yaptırım uyguladı.”

Bir saat sonra sildi

Bu tweet, yaklaşık bir saat sonra silindi. Blinken, “Tornado Cash’in Kuzey Koreli hacker grubu” olduğu şeklindeki ifadeyi, “Tornado Cash’in Kuzey Koreli bir hacker grubu tarafından kullanılan bir sanal para mikser uygulaması olduğu” şeklinde düzeltti.

Bugün ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıkları Kontrol Ofisi (OFAC), kripto para işlemlerini gizlemeye yarayan bir protokol olan Tornado Cash’i bugün yaptırım listesine aldığını duyurdu. Birim, yalnızca Tornado Cash’i değil, onunla birlikte 44 Ethereum adresini de kara listeye ekledi. Bakanlık yetkilileri, çok sayıda kripto para borsası ve protokolü hack’lediği belirtilen Lazarus’un çaldığı yüz milyonlarca dolarlık parayı Tornado Cash ile akladığını iddia ediyor. Öte yandan ABD merkezli, kripto para endüstrisi düşünce kuruluşu Coin Center ise alınan kararı bir teknoloji yasağı olarak nitelendirdi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl