Tornado Cash için ABD Hazine Bakanlığı’na açılan davaya Coinbase’den maddi destek

Coinbase borsası, ABD Hazine Bakanlığı'nın Tornado Cash'i yasaklamasıyla ilgili olarak kuruma açılan bir davaya maddi destek verme kararı aldı. 6 kişinin açtığı davada Coinbase çalışanları da bulunuyor.

ABD Hazine Bakanlığı’nın kısa süre önce yasaklılar listesine aldığı ve kripto para dünyasında büyük ses getiren Tornado Cash konusunda bakanlığa dava açıldı. Ülkenin en büyük borsası olarak görülen Coinbase de bu davaya maddi olarak destek verme kararı aldı.

Coinbase çalışanları da bulunuyor

Davayı açan 6 kişi arasında Coinbase borsasının da çalışanalrı bulunuyor. Dava dosyasında “Bu davayı açanlar kendi kişisel sınırları içinde ve tamamen kanuni olarak bu programı kullanmak isteyenlerdir” deniliyor.

Bilinciği üzere ABD Hazine Bakanlığı’na bağlı olan Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC) Ağustos ayında Trnado Cash’i “kara liste”ye almıştı. Kripto para destekçileri ise açık kodlu bir yazılımın, bir kişi ya da kurumun kara listeye alınmasıyla aynı olmayacağını ve emsal teşkil edeceğini, dolayısıyla bunun ciddi bir domino etkisi yaratabileceğini belirtmişlerdi.

“Tehlikeli bir emsal teşkil ediyor”

Konuyla ilgili ABD medyasından CNBC’ye konuşan Coinbase borsası baş hukuk yöneticisi Paul Grewal ise bu durumu büyüyen bir sorun olarak gördüklerini söyledi:

“Bunu gittikçe büyüyen bir sorun olarak görüyoruz. Tehlikeli bir emsal teşkil ediyor. Eğer bu kod, kanun tarafından belirlenen sınırlarla sorgulanmazsa herhangi bir teknoloji, araç ya da sistem çok kolay hedef haline gelecektir. Polis bir otoyolda silahlı soyguncuları kovalıyor ve bu olayın bir daha yaşanmaması için tüm otoyolu kapıyor. Bunu yapamayız”

Facebook’ta eski bir hukuk danışmanı da olan Grewal ayrıca bu davanın Coinbase’in direkt olarak kendisiyle ilgili olmayan bir davaya verdiği ilk maddi destek olduğunu da söyledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl