TRON hamlesinden sonra VanEck’ten şimdi de Solana ETF adımı

TRON ETN başvurusunun Alman borsasından onay aldığı açıklanan küresel yatırım firması VanEck, dijital alandaki ilerlemelerini durmaksızın sürdürüyor. ABD bir Bitcoin ve bir de Bitcoin vadeli ETF taleplerinin hala beklemede olduğu şirketin Almanya'da bu kez bir Solana destekli ETF başvurusuna hazırlandığı belirtildi.

Bu yaza damga vuran ve en hızlı büyüyen blok zincir olan Solana için ETF ve ortak fon yöneticisi VanEck’ten Almanya’da yeni bir ETF başvurusu geliyor. Bilindiği üzere şu anda İsviçre’nin SIX Borsası’nda 21Shares şirketinin çıkardığı bir Solana Borsa Yatırım Ürünü (Solana ETP) bulunuyor.

VanEcK şirketi özellikle ABD’nin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yaptığı Bitcoin ve Bitcoin vadeli ETF başvurularıyla biliniyor. İki başvuru da SEC’den hala onay bekliyor. Şirket, Ethereum vadeli sözleşmeleri için de bir ETF başvurusunda bulunmuş ancak kısa süre sonra ise talebini geri çekmişti.

Solana sinyalleri veriliyor muydu?

Son dönemde VanEck şirketinin yetkililerinin Katman-1 platformları hakkında ve özellikle Solana hakkında yaptığı konuşmalar da dikkat çekerken, şirketin dijital varlıklar araştırma yöneticisi olan Matthew Sigel geçen ay yaptığı bir açıklamada Solana gibi akıllı kontrat platformlarının daha düşük işlem ücretleri ve daha hızlı sürelerden ötürü talep gördüğünü söylemişti:

“Saniyede 50 bin işlem gerçekleştirebilme fikri, herhangi bir sayıdaki varlığın menkul kıymetleştirilmesine, token’laştırılmasına ve bunların Solana ağı kullanılarak trade edilmesine kapı açıyor”

24 saate yakın işlem yapılamamıştı

Geçtiğimiz hafta 20 saatten fazla teknik sorunlar yaşayan ve işlem yapılamayan Solana, diğer blok zincir geliştiricileri tarafından eleştirilmişti. Özellikle NFT patlaması ile daha çok kullanılmaya başlanan Solana blok zinciri, bu yaz rekor üstüne rekor kırmış ve 200 dolar fiyatı aşarak, ilk 10 kripto para arasına girmişti.

Solana’nın kripto parası olan SOL, haberin yazıldığı şu dakikalarda yaklaşık 135 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl