Uber’in kurucularından Garrett Camp kripto para çıkarıyor

Uber'in kurucularından Garrett Camp, ECO olarak adlandırılan bir kripto para birimini global ticaret piyasasına sunmayı planladığını açıkladı.

Uber’in kurucu ortağı ve yaklaşık 5 milyar dolarlık servetiyle teknoloji dünyasının en zengin ilk 50 isminden biri olan Garrett Camp, ECO olarak adlandırılan bir kripto para birimini global ticaret piyasasına sunmayı planladığını açıkladı. ECO, günlük hayatta tüm dünyada kullanılabilecek bir dijital para olarak tasarlanmış.

İşlerinden bir süre uzaklaşarak Afrika’ya bir gezintiye çıkan Camp, burada son birkaç ay içerisinde Ethereum ve Bitcoin gibi yerleşik kripto oyuncuların karşılaştığı bazı sorunları çözüme kavuşturabileceği iddia edilen bir dijital para birimi için taslak oluşturdu.

Henüz başlangıç aşamasında olan projenin kod geliştirme çalışmaları sürüyor.

Camp’e var olan bir kripto parayı desteklemek yerine neden yeni bir kripto para oluşturmak istediği sorulduğunda şöyle dedi:

“Çok fazla araştırma yaptım, bunlardan herhangi birinden gerçekten yüklü miktarda satın almak istemedim. Bir sürü üniversiteler, bilim adamları ve araştırma enstitülerinin iş birliği ile yeni bir projeyi farklı bir felsefi bakış açısıyla ortaya koymanın daha iyi olabileceğini fark ettim – internet gibi.”

ECO ne vaat ediyor?

Kamunun incelemesi için piyasaya sürülen ilk teknik belgeye göre ECO, kripto alanında var olan soruları şöyle çözecek:

Güvenlik: Teknik belgeye göre platform, işlemleri onaylamak için “onaylanmış node’lar”dan yararlanacak. Bu sayede bir node bağımsız olarak işlemleri onaylayabilecek.

Fiyat düzenleme: ECO, daha fazla yatırımcı çekebilmek için kullanıcılara 1 trilyon dolarlık bir ICO hacmi sunacak. Bu sayede bu para birimi için dolar dönüşüm oranı büyük olasılıkla küçük olacağından ECO, yatırımcı dostu bir seçenek olarak ön plana çıkacak.

Ulaşılabilirlik: ECO, web ve akıllı telefon uygulamalarıyla yüksek seviyede kullanılabilirlik sağlayacak.

Ayrıca ECO, madencilerin ekosistem içindeki kullanımını ortadan kaldırarak enerji tasarrufu sağlamayı da hedefliyor.

Önümüzdeki aylarda dünyanın önde gelen üniversiteleri ve bazı araştırma enstitüleriyle birlikte çalışmaya başlanacak. Bunun yanı sıra platform, finansal işlemlerin teyidi için ECO node’u çalıştıran her katılımcıya ödül verecek bir model kullanacak.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl

2 yorums

 1. Ersan Yanıtla

  Burak Köse arkadaşım öncelikle yazilarinizi zevkle takip ediyorum ve emekleriniz icin cook tesekkurediyorum. Benim size bu 3 martta yaptiginiz Uber sirketinin kurucu koiniyle ilgili bir sorum olucak cevaplarsaniz cok sevinirim.
  Bu cikicak eco koinin suanda coinmarketcapteki eco coinle bir alakasi varmi? Yoksa sayet Ico suyla ilgili net bilgi edinebildinizmi acaba?

  1. Burak Köse Yanıtla

   Merhaba,

   Rica ederim… Hayır, şu anda CoinMarketCap’teki EcoCoin ile hiçbir ilgisi yok. Henüz piyasaya sürülmüş değil, ICO’su da başlamadı. Daha detaylı bilgiye resmi internet sitesi eco.com üzerinden ulaşabilirsiniz.