Ukrayna başkanı Zelenski, kripto para tasarısını reddetti, değişiklik istedi

Ukrayna'da 1 senedir kripto paraları yasallaştırmak için hazırlanan yasa tasarısı başkan Volodimir Zelenski tarafından reddedildi. Başkan Zelenski'nin bazı değişiklikler talep ederek tasarıyı meclise geri gönderdiği belirtildi.

Orta Amerika ülkesi El Salvador’un Bitcoin‘i yasal para haline getirmesinin ardından, Doğu Avrupa ülkesi Ukrayna da, kripto paraları ülkede yasal hale getirmek için bir yasa tasarısını meclise sunmuştu. Hedef, ileriki dönemde de Bitcoin’i El Salvador gibi yasal bir para haline getirmekti ancak kripto para tasarısı şu an için başkan Zelenski’den onay almadı.

Yapılan resmi açıklamada başkan Zelenski’nin, Menkul Kıymetler ve Borsa Ulusal Komisyonu’nun ülkedeki ana kripto para regülatörü olması için tasarının değiştirilmesini istediği belirtildi. Yasa tasarısında ise Ukrayna Mnekul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, CBDC’ler konusunda söz sahibiydi. Kripto paralar ise Dijital Dönüşüm Bakanlığı’na bağlıydı. Başkan Zelenski’nin önerdiği yasa tasarısında, CBDC’lerin kontrolü Ulusal Merkez Bankası’na geri kalan her şey ise Menkul Kıymetler Komisyonu’na bırakılıyor.

Başkanın konuyla ilgili kamuya açık olarak yayımlanan mesajında ise şu ifadeler kullanıldı:

“Uluslararası Menkul Kıymetler Organizasyonu (IOSCO) raporlarında, belirli tipteki sanal varlıkların ekonomik özlerinde finansal enstrüman özellikleri bulunduğu belirtilmektedir. Bu tür varlıkların regülasyonları da finansal piyasalar regülatörleri tarafından yapılmalıdır.”

Dijital Dönüşüm Bakanlığı destekliyor

Yasanın ilk kez geçen sene yaz aylarında sunulduğu Ukrayna meclisi şimdi, tasarıyı yeniden görüşecek ve onaylanırsa yeni halini başkan Zelenski’ye sunacak. Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı tarafından desteklenen tasarı, dijital varlık piyasasını geliştirmeyi ve kripto şirketlerini ülkeye çekmeyi amaçlıyor.

Ödemelerde kullanılması şu an yasak

Kanun tasarısı dijital varlıkları, “değeri olan ve fiziki olmayan mallar” olarak tanımlıyor. Ülkede dijital varlıklar ayrıca, diğer varlıklar tarafından desteklenen ve desteklenmeyenler olarak ikiye ayrılıyor. Bu tür varlıkların Ukrayna’da ödemelerde kullanılmaları ise yasaklanmış durumda…

Yeni yasa tasarısı, dijital bir varlığın kanuni sahipliğini “anahtar kelimelerin üzerinde kontrolün olması” olarak tanımlıyor.

“Saldırgan devlet” Rusya maddesi…

Parlamentoya sunulan ilk tasarıya bir süre sonra Rusya maddesi de eklenmiş ve “saldırgan devlet” ibaresi kullanılarak, Rusya’da kripto paralarla iş yapan veya buradan bir gelir elde eden şirketlerin Ukrayna’da iş yapamayacağı kararı alınmıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl