Ukrayna Polkadot (DOT) cüzdanı da açtı: Wood 5 milyon dolar gönderecek

Rus işgali altındaki Ukrayna'ya kripto para yardımları gelmeye devam ederken, hükumet Polkadot cüzdanı da açtı ve DOT olarak bağış göndermek isteyenlerin de yardımlarını beklediğini açıkladı. Polkadot kurucusu Gavin Wood geçtiğimiz gün, Polkadot cüzdanı açılması halinde 5 milyon dolar değerde DOT bağışı yapacağını açıklamıştı.

Rusya’nın Ukrayna işgali ilk 1 haftasını tamamlarken, genelde kripto paralara karşı olan Batı dünyası yöneticileri, Ukrayna’ya yardımlarda kripto para kullanılmasına ise şu ana kadar hiçbir şekilde eleştiri getirmediler.

Geçtiğimiz günlerde hem Ukrayna hükumetinin hem de kâr amacı gütmeyen organizasyonların Bitcoin, Ethereum ve Tether cüzdanları açmasından sonra ülkeye 20 milyon dolardan fazla kripto para yardımı gelmişti. Hükumet bu fonlarla hem tahliye edilen halk için su ve yemek hem de askerler için yaşam malzemesi ile benzin temin ediyordu.

Gavin Wood mesajı verince DOT cüzdanı da açıldı

En büyük kripto paralardan olan Polkadot’un kurucusu olmasının yanında Ethereum’un da kurucularından olan Gavin Wood, geçtiğimiz günlerde hükumetin DOT cüzdanı açması halinde Ukrayna’ya 5 milyon dolar değerde DOT bağışlayacağını duyurmuştu. İşte bu Twitter mesajına Ukrayna hükumeti kayıtsız kalmadı ve DOT cüzdanı açtığını açıkladı:

“Ukrayna halkı, özgürlüğünü korumak için savaşırken, küresel kripto para topluluğunun desteği ve bağışları için de minnettardır. Artık Polkadot bağışlarını da kabul ediyoruz”

200 bin dolara yakın DOT gönderildi

Zincir üstü verilere bakıldığında ise haberin yazıldığı dakikalarda Ukrayna’nın açıkladığı adrese toplamda 10 bin 182 DOT gönderildiği görülüyor. Bu DOT’ların toplam değeri yaklaşık 192 bin dolar civarında ve rakam sürekli artıyor.

Dijital varlık araştırma firması Elliptic’e göre de, şu ana kadar Ukrayna’ya 24 binden fazla dijital varlık bağışı yapıldı. Firma ayrıca bir Bitcoin balinasının da 3 milyon dolar gönderdiğini belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl