Ukrayna’daki büyük talep USDT’nin fiyatını artırdı

Rusya ve Ukrayna arasında başgösteren savaş, Ukrayna vatandaşlarının da varlıklarını korumak için dolara sabitlenmiş kripto paralara geçmesine sebep oldu. En büyük sabit coin olan USDT'nin değeri büyük taleple birlikte 1 doların da üzerine çıktı.

Rusya’nın Ukrayna’ya başlattığı saldırı Ukrayna vatandaşlarının da varlıklarını korumak için kripto paraları tercih etmesine sebep oldu. Özellikle ABD dolarına endeksli olan sabit coin’ler tercih edilirken, dolar Ukrayna grivnası karşısında %5 arttı ve 32 birim fiyata yükseldi. Öte yandan Tether’e olan talep de gözlerden kaçmadı. 1 ABD dolarına eşit olması gereken USDT, 1.10 birim fiyata yükseldi.

Rusya ve Ukrayna arasındaki tansiyonun her geçen saat artması iki ülke parasının da değer kaybetmesine sebep olurken, Ukraynalı vatandaşlar ise, volatil hareketleriyle son günlerde dikkat çeken Bitcoin ve Ethereum gibi 2 büyük kripto para yerine USDT’yi tercih ettiler.

“Satış yapacak müşteri bulamıyoruz”

Ukrayna’nın önemli borsalarından Kuna’nın kurucusu olan Michael Chobanian, ülkede USDT arzında sıkıntı olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

“İnsanların çok büyük bir bölümünün kripto paralara geçmekten başka çaresi yok. Kripto para sektörüne girmek isteyen milyonlarca dolardan bahsediyoruz ama bunun tersini yani satış yapmayı isteyen müşteri yok”

Yaklaşık 40 bin aktif kullanıcı hesabı olduğu belirtilen Kuna, bu kişilerin yüzde 90’lık bölümünün Ukrayna vatandaşları olduğunu açıkladı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl