Ukrayna’dan sonra ABD de kripto para borsalarını uyardı

Ukrayna'nın kripto para borsalarına "Rus vatandaşlarını engelleyin" mektubundan sonra şimdi de ABD'den benzer bir hamle geldi. Biden yönetimi, Washington'ın uyguladığı ekonomik yaptırımlardan kaçmak isteyen Rusların kripto para kullanımına yönelebileceği konusunda borsalara uyarı geçti ve yardım talep etti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından ABD ve AB başta olmak üzere Batı’nın uygulamaya başladığı ekonomik yaptırımlar kripto para tartışmalarını yeniden alevlendirirken, özellikle Ukrayna’ya milyonlarca dolarlık yardımın Bitcoin ve Ethereum ile yapılması tarihi bir adım oldu.

Kripto paraların önemini anlayan Ukraynalılar, birçok borsadan Rusya merkezli hesapların kapatılmasını talep ederken, benzer bir mesaj da Biden yönetiminden geldi. ABD medyasından Bloomberg’in haberine göre; Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi ve ABD Hazine Bakanlığı, yaptırımlardan kaçmak isteyen Rus yatırımcıların kripto para kullanımına karşı borsaları uyardı hatta onlardan yardım istedi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi ve ABD Hazine Bakanlığı yetkilileri ise konuyla ilgili sorulan sorular karşısında herhangi bir resmi açıklama yapmadılar.

“Sadece yaptırım uygulananları inceleyin”

Bloomberg’in ismini açıklamadığı bir kaynağına dayandırdığı haberinde ayrıca, Amerikalı yetkililerin tüm Rus kullanıcıların değil, sadece yaptırım uygulanan ve hukuki anlamda sorun yaşayanlar konusunda kontrol sistemi uygulamasını istedikleri belirtildi. Binance, Coinbase ve FTX borsalarının bu anlamda hükumet yetkilileriyle de birlikte çalıştıkları belirtildi.

“Rusya’da dolar kripto paralardan daha çok kullanılıyor”

İsmini vermek istemeyen bir Beyaz Saray yetkilisi ise Rusya’da ABD dolarının kripto paralardan çok daha fazla kullanıldığını ancak ekonomik yaptırımları atlatmak isteyen Rusların kripto para kullanımına karşı da, Amerikan otoritelerinin sert ve agresif davranmaya devam edeceğini söyledi.

Bilindiği gibi bazı Rus bankaları dünya çapındaki finans kurumlarını birbirine bağlayan SWIFT mesajlaşma sisteminden çıkarılmıştı. Ayrıca Ukrayna başbakan yardımcısı Mykhailo Fedorov da borsalardan, Rus kullanıcıların hesaplarının kapatılmasını talep etmişti. Binance, Coinbase ve Kraken gibi borsalar ise şu ana kadar bu taleplere olumlu karşılık vermediler ve masum vatandaşların hesaplarının tek taraflı ve hukuki bir sebep olmadan kapatılmasının doğru olmayacağı cevabını verdiler.

Haberde ayrıca zengin ve varlıklı Rusların, çoğu bankanın SWIFT sisteminden çıkarılmasının ardından paralarını hareket ettirmekte zorlandıkları ve alternatif yollar aradıkları da belirtildi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl