Ukrayna’ya kripto para bağışları 30 milyon dolara yaklaştı

Ukrayna’ya kripto para ile yapılan bağışlar, her geçen saat artış gösteriyor. Son verilere göre, bağış miktarı 30 milyon dolara yaklaştı.

Blok zinciri analiz şirketi Elliptic, Ukrayna hükümetine ait kripto para cüzdanları ile sivil toplum kuruşlarına gönderilen kripto paraların toplamının 18.6 milyon dolar olduğunu bildirdi.

Ek olarak önde gelen kripto para borsası Binance de savaştan etkilenen Ukraynalıları desteklemek üzere 10 milyon dolarlık bir acil durum fonu oluşturdu. Böylece toplam miktar 28.6 milyon dolara kadar çıktı.

Ukrayna’nın resmi Twitter hesabı, önceki gün Bitcoin ve Ethereum cüzdan adresleri paylaşmış, BTC, ETH ve USDT bağışı çağrısında bulunmuştu. Söz konusu adreslere kısa sürede milyonlarca dolarlık kripto para gönderildi.

Kripto paralar, acil durumlarda küresel çapta bağış toplamayı son derece kolaylaştırıyor. ATM’lerin kullanılamaması nedeniyle nakit erişiminde sorun yaşanan Ukrayna’da yoğun olarak kullanılmaya başlandılar. Geçtiğimiz günlerde iki savaş muhabiri de işlemi nakit veya kredi kartıyla yapamayınca, ihtiyaç duydukları arabayı Bitcoin kullanarak satın almışlardı.

Dünyanın dört bir yanından pek çok kişi Ukrayna’ya kripto parayla destek verirken durumdan yararlanan dolandırıcılar da ortaya çıktı. Kullanıcıların sahte bağış kampanyalarına karşı dikkatli olmaları uyarısı yapılıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl