Uniswap’ta aktif kullanıcı sayısı rekor kırdı: 15 bin ETH yakıldı

Son dönemde özellikle PEPE'nin yaşadığı artışla, yeni "meme coin" arayışında olan kullanıcılar, Uniswap'a hücum etti. Merkeziyetsiz finans platformunun Ethereum ağındaki kullanıcı sayısında yeni rekor kırılırken, rakam 30 milyonu aştı.

Uniswap’ta Ethereum ağını kullanan aktif kullanıcı sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Başta merkeziyetsiz finans olmak üzere blok zinciri hakkında veri sağlayan Dune Analytics’e göre, Uniswap’taki büyüme de 2 sene sonra tepe noktaya ulaştı.

Büyüme hızında rekor hala 2021’de

Son olarak büyüme oranı Mayıs 2021’de rekor kırmıştı. Daha sonra düşüşe geçen oran, Bitcoin’in 69 bin dolar olduğu 2021 yılı kasım ayında yeniden zirve yapmıştı. Büyüme hızı özellikle son dönemin meme coin çılgınlığıyla yine artış gösterse de Mayıs 2021’e ulaşabilmiş değil. Ancak kullanıcı sayısı gittikçe artmaya devam ediyor.

30 milyonu aştı

En büyük merkeziyetsiz finans borsası olan Uniswap, özellikle Eylül 2020’deki airdrop’uyla ismini duyurmuştu. O dönem sadece Ethereum ağında hizmet veren borsanın yaklaşık 1 milyon kullanıcısı vardı. Daha sonra birçok ağı da kullanıcılarına sunan Uniswap’ın hala en kalabalık olduğu ağ Ethereum… Bu ağdaki kullanıcı sayısı her geçen gün artarken Dune Analytics’e göre sayı 30 milyonu da aşmış durumda…

Bu rakam Polygon için yaklaşık 2.7 milyon, Optimism ağında ise yaklaşık 1.6 milyon olarak gösteriliyor. Son günlerde Polygon ağını kullanan kişi sayısında ciddi bir artış olurken, Optimism ağında ise bu yükselişler görülmüyor. Yani Optimism’e yeni kullanıcı gelmiyor.

15 bin Ether yakıldı

İş Kanıtı’ndan Hisse Kanıtı’na geçen ve EIP 1559 ile Ether yakımına başlanan Ethereum ağına olan Uniswap etkisi de gözlerden kaçmıyor. Son 7 günde, Uniswap bağlantılı kontratlar 15 binden fazla Ether yaktı. Bu rakam genel yakımda ise net 33 bin Ether oldu. Yani 1 haftada yakılan toplam net Ether’in yarısı Uniswap bağlantılı kontratlardan geldi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl