Tarihte ilk defa Uniswap hacmi, Coinbase Pro’yu gölgede bıraktı

Bir merkezsiz borsa olan Uniswap'te günlük işlem hacmi, popüler kripto para borsası Coinbase Pro'yu geçti.

uniswap

Uniswap’in günlük işlem hacmi bugün yeni zirvelere ulaştı ve Coinbase Pro’nun günlük hacmini ilk kez geride bıraktı.

Ethereum temelli merkezsiz borsa ve likidite sağlayıcısı UniSwap’ın işlem hacmi bugün 500 milyon dolara ulaştı ve bu rakam 24 saatte yüzde 70’lik bir artışın sonunda elde edildi. Bu esnada, Coinbase Pro’nun 24 saatlik işlem hacmi ise CoinMarketCap verilerine göre yaklaşık 400 milyon dolardı.

Yine de bu iki borsanın toplam hacmi dünyanın en büyük borsalarından biri olan ve son 24 saatte 6,5 milyar dolarlık hacme ulaşan Binance’in gölgesinde kaldı.

DeFi çılgınlığı, hacimleri uçurdu

Tabii ki Uniswap’taki bu yükseliş, son dönemde adeta çılgınlık seviyesinde ilgi toplayan DeFi yani merkeziyetsiz finansa bağlanabilir. Bilindiği üzere Uniswap’ta kullanıcılar, ERC-20 token’larını takas edip karşı tarafların ihtiyaçlarını azaltabilir.

DeFi projesi YFI, Bitcoin’in fiyatını dörde katladı

Merkezsiz finansın (DeFi) popülaritesi arttıkça, protokollere katılmak için gereken token’lara olan ilgi de artmaya başladı. Örnek olarak yearn.finance’in çalışmasını sağlayan yönetim token’ı YFI, Bitcoin’in tam 4 katı değere ulaştı ve 38,682 dolarlık fiyata sahip oldu. Buradaki yüksek fiyat, dolaşımdaki YFI miktarının Bitcoin’e göre epeyce az olmasından kaynaklanıyor.

Ancak bazı uzmanlar, ERC20 token çılgınlığının sürdürülemez olduğunu düşünüyor. YFI’ın yaratıcısı olan Andre Cronje, çok büyük bir kalabalığın yönetim token’larını alıp satmasının DeFi’daki büyük yükselişin sebebi olduğunu ancak bu durumun uzun süre devam etmeyeceğini düşündüğünü söyledi.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl