Sadece 3 günde 700 milyon doları geçti: SushiSwap çılgınlığı

Yeni ve henüz denetlenmemiş bir merkeziyetsiz finans protokolü SushiSwap, The Block’ta yer alan habere göre, protokolün resmen açıklanmasının ardından 3 gün içinde müthiş bir yükseliş kaydetti.

Bir Uniswap fork’u olan SushiSwap’taki toplam kilitli değer 700 milyon dolara ulaştı. SushiSwap, Uniswap’ın evrimleşmiş bir modeli olduğunu iddia ediyor.

SushiSwap’ın, UniSwap’tan ayıran ise yönetim token’ı olan SUSHI. Bilindiği üzere UniSwap’ın henüz bir yönetim token’ı yok ve likidite sağlayıcılarına toplanan işlem ücretlerini veriyor. Diğer yandan SushiSwap ise likidite sağlayıcılarına, protokolün mainnet’i 2 hafta içinde devreye girdiği zaman SUSHI’leri vermeye başlayacak.

Uniswap şu anda, hangi havuzda olduğu farketmeksizin likidite sağlayıcılarına tüm işlem ücretlerinin yüzde 0,30’unu ödül olarak veriyor. SushiSwap’ta ise yüzde 0.25’lik rakamın yanında yüzde 0.05’lik bölüm de SUSHI’ye çeviriliyor ve ödüller bu şekilde dağıtılıyor. Sonuç olarak en çok likiditeyi sağlayan kullanıcılar en çok SUSHI token’larına sahip oluyor. Bu token’lar alınıp satılabildiği gibi aynı zamanda yönetim oylarında da kullanılabiliyor. SushiSwap’ta kilitlenen müthiş rakam, likidite sağlayıcılarının şu anda 3,62 dolar seviyelerinde olan SUSHI token’larını toplamak için ne kadar istekli olduklarını gösteriyor.

İlginizi Çekebilir | Tarihte ilk defa Uniswap hacmi, Coinbase Pro’yu gölgede bıraktı

SushiSwap çılgınlığı, hızlı bir şekilde popüler hale gelen ve akıllı sözleşmelerindeki kritik bir hata nedeniyle günler içinde yok olan DeFi projesi YAM’ı hatırlatmıyor değil.

Öte yandan SushiSwap’ın akıllı kontratları hala denetlenmemiş olsa da Quanstamp bunu yakın zamanda yapacağını belirtiyor. SushiSwap, Chef Nomi takma adını kullanan bir liderin yöneticilik ettiği anonim geliştiriciler tarafından yaratıldı. SushiSwap’ın geliştirme ekibi de çıkan tüm SUSHI’lerin yüzde 10’unu alacak.

SushiSwap deneyinin çökmesini bekliyor

Bazı uzmanlar ise SushiSwap’a karşı görüş bildiriyorlar. Borç verme protokolü olan Dharma Labs’in kurucu ortağı olan Brendan Forster SushiSwap deneyinin çökmesini umduğunu belirtti:

“Likidite çatallanması takas fiyatlarını tüm kullanıcılar için daha zararlı hale getirecek ve tüm likidite sağlayıcıları için geçici zararı daha da artıracak. Buradan tek fayda sağlayacak kesim Sushi kurucularıdır”

Merkezsiz borsa protokolü 0x kurucu ortağı Will Warren da bu savaşı SushiSwap’ın kazanmasının ‘korkunç’ olacağını söyledi:

“Yaratıcıları ödüllendirmek Ethereum topluluğunun çıkarına… Likidite çatallanması, sadece daha kötü takas (swap) fiyatlarının oluşmasına yol açacak.”

Tüm bu açıklamalara rağmen, UniSwap’ın 1 milyar dolarlık likiditesinin 698 milyon dolarlık kısmı ise SUSHI token kazanacak olan kişilerden geliyor.

Bu arada Uniswap da kendi rekorlarını tazeledi ve 24 saatlik hacimde Coinbase’i geride bıraktı. UniSwap’ın yakın zaman içinde yönetim token’ını çıkaracağı ve kullanıcıların da bu durumdan çok ciddi beklentileri oldukları belirtiliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl