Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Uniswap’ın token’ı UNI resmen hayata geçti: 150 milyon UNI dağıtılıyor

Merkezi olmayan borsa Uniswap'ın yönetim token'ı UNI, bugün piyasaya sürüldü. Daha önce Uniswap'ı kullanmış olanlar, 150 milyon UNI'lik büyük airdrop'tan yararlanma fırsatına sahip. UNI, piyasaya çıkar çıkmaz Coinbase'den Binance ve Huobi'ye kadar popüler kripto para borsalarında listelenmeye başlandı.

unicorn

Merkeziyetsiz borsa Uniswap’ın yönetim token’ı olan UNI resmen hayata geçti. Toplam arzın 1 milyar olduğu token’ın tamamı 4 yıl içinde sahiplerine dağıtılmış olacak. Yüzde 60’lık bölüm topluluk üyelerine, yüzde 21.51’lik bölüm ekip çalışanları ve gelecekte şirkette çalışanlara dağıtılacak.

Token’ların yüzde 17.80’i de dört yıllık bir hakediş programına sahip yatırımcılara tahsis edilecek.

Uniswap’ın bir blok gönderisiyle paylaştığı bilgiye göre de 4 yıl sonunda, Uniswap’a olan katılımın devamı için ve pasif şekilde UNI tutanların masraflarından dolayı yılda yüzde 2’lik enflasyon oranı hayata geçecek.

Yazıda ayrıca gelişen bu protokolde UNI’nin bir sonraki adım olduğu belirtildi ve merkezsiz borsanın hızla büyüyen likidite ve hacmine dikkat çekildi:

“Bağımsız olarak gelişen bir platformla birlikte merkezi olmayan finansal ürün pazarına uygunluğunu kanıtlamış olan Uniswap, artık topluluk önderliğindeki büyüme, gelişme ve kendi kendine sürdürülebilirlik için iyi bir konuma sahip. UNI, bu amaca hizmet etmesi için çıkarıldı. Sadakate dayalı yönetim sistemi , paylaşan topluluk sahiplenmesi ve çeşitliliğiyle UNI protokolü geleceğe taşıyacaktır.”

Önceden işlem yapanlara UNI dağıtılıyor

Öte yandan geçmişteki tüm kullanıcılar ve likidite sağlayıcıları UNI Token dağıtımından payını alabilecek. Önceden likdite sağlayanlar, kullanıcılar, SOCKS tutanlar/ödeme yapanlar, 1 Eylül’de biten ekran görüntüsü alma istatistiklerine göre yaklaşık 150 milyon token’lık UNI dağıtımından yararlanmaya başladı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Token’ların yüzde 15’lik kısmı geçmiş kullanıcılara ve likidite sağlayıcılarına dağıtılmaya başlandı. Hazine yönetimi de yüzde 43’lük UNI arzını (430 milyon UNI) topluluk girişimlerine, likidite madenciliğine, ödenek sağlayanlara ve diğer programlara sürekli olarak dağıtmak için elinde tutacak. ”

Bir kişi havadan yarım milyon dolarlık UNI aldı

Bir Uniswap kullanıcısına ise airdrop’tan adeta piyango vurdu. Twitter’daki paylaşıma göre, uzun bir süredir Uniswap v1’e likidite sağlayan bir kişi, bugünkü airdrop ile birlikte 128 bin 801 UNI alarak yarım milyon dolar değerinde UNI token’ı elde etti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl