CoinShares analisti Bendiksen: BlackRock Bitcoin ETF onayı uzak ihtimal

Yatırımcılar, birden fazla kurumsal spot ETF başvurusunun ardından Bitcoin'de yukarı yönlü bir kırılma beklerken CoinShares analisti Chris Bendiksen, BlackRock'ın başvurusunun onaylanmasının "uzak bir ihtimal" olduğunu iddia etti.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) spot bir Bitcoin ETF’ine onay verip vermeyeceği henüz belli değil. BlackRock’ın başvurusu, onay ihtimaline ilişkin umutları artırdı. Bu durumun geçtiğimiz aydan beri Bitcoin başta olmak üzere kripto para fiyatlarında da olumlu yansımaları oldu.

Öte yandan CoinShares şirketi Bitcoin araştırma ekibinin lideri Chris Bendiksen genel kanının aksine bir sonuç çıkacağı görüşünde. Bendiksen, BlackRock’ın başvurusunun onaylanmasının “uzak bir ihtimal” olduğunu ileri sürüyor.

Bendiksen, The Block‘a verdiği demeçte, BlackRock’ın spot Bitcoin ETF başvurusunun getirdiği ralliden sonra alıcı tükenmesi yaşandığını iddia etti. Bitcoin, gelişmenin ardından 30 bin doların üzerine çıkmıştı fakat uzun bir süredir yatay seyrediyor.

Bendiksen, “BlackRock’ın başvurularında yaptığı ayarlamalara ve Coinbase ile CBOE arasında bir gözetim-paylaşım anlaşması için kurulan ortaklığa rağmen, spot bir ETF’in onaylanmasının olası olmadığı inancımızı koruyoruz.” ifadelerini kullandı.

Analist, SEC’nin defalarca “önemli” miktarda Bitcoin hacmi bulunan piyasalarla gözetim anlaşmaları istediğini vurguladı ve bunu spot ETF onayının önündeki bir engel olarak niteledi. Bendiksen, “Buradaki ‘önemli’ kelimesiyle tam olarak ne kastedildiğini bilmiyoruz fakat Bitcoin spot hacminin çoğu, ABD dışındaki borsalarda yer alıyor.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – Binance’ten yarıyıl raporu: Bitcoin fark attı

Bendiksen, BlackRock’ın CEO’su Larry Fink’in kamuoyuna yaptığı yorumların Bitcoin’e önemli bir ivme kazandırdığını da söyledi. Analist, “Larry Fink’in büyük finans medya kuruluşlarına çıkıp Bitcoin hakkında olumlu konuşması kendi başına faydalıdır.” dedi. CoinShares ekip lideri, Bitcoin’in yarılanmasına giden sürecin medyanın büyük ilgisini çekeceğini ve “Bitcoin’in kaya gibi sert para politikasının gücünü tekrar göstereceğini düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl