Ünlü yatırımcı Mobius, Bitcoin’deki yükselişi Ruslarla açıkladı

"Para sihirbazı" lakabı ile bilinen ünlü ekonomist Mark Mobius, Bitcoin'de son günlerde yaşanan yükselişin arkasında Rus alımlarının olabileceğini söyledi. Şu anda Dubai'de olduğunu ve burada Rusların uzun süredir emlak aldıkları bilgisini de veren Mobius, "Buradaki emlakçılardan biriyle bugün konuştum ve bana 'Ruslar şu an satın alınabilecek her şeyi almak istiyorlar' dedi." şeklinde konuştu.

Ünlü yatırımcı Mark Mobius, ABD medyasından CNBC’de çevrim içi olarak katıldığı programda Bitcoin’in yükselişinin arkasında Rus alımları olduğunu söyledi. Rusların şu anda paralarını transfer etmek için tek seçeneklerinin Bitcoin olduğunu söyleyen Mobius, Dubai’de emlak alımlarının da arttığını belirtti:

“Bitcoin’le parayı dışarı çıkarabilirler”

“Eğer ben Rus olsaydım kesinlikle Bitcoin alırdım. Bulunduğum yer olan Dubai’ye bir süredir Ruslar da geliyor ve buradan emlak alıyorlar. Buradaki emlakçılardan biriyle bugün konuştum ve bana ‘Ruslar şu an satın alınabilecek her şeyi almak istiyorlar’ dedi. Tabii ki ödemeleri Bitcoin ile yapabilirlerse, bu onların parayı Rusya’dan çıkarmaları anlamına gelir. Bitcoin’deki artışı buna bağlıyorum. Bu yolu kullanmazlarsa gerçekten varlıklarını Rusya’dan dışarı çıkaramazlar.”

“Avrupalılar çeşitlendirmeye gitmeli”

“Ben her zaman söylerim. Fiziksel olarak altın tutmak her zaman iyidir. Şu an Avrupalılar da altın almalı. Onlar portföylerini çok fazla çeşitlendirmiyorlar ama bunu yapmalılar. Dolar ve Asya piyasalarına da açılabilirler. Özellikle Asya piyasaları tam da yatırım yapılacak kıvamda. Doların da durumu iyi. Avrupa şu an yatırım yapılacak piyasa yeri değil. Jeopolitik gerginlikler artabilir. Putin, Ukrayna’ya destek veren bir ülkeye daha saldırabilir.”

Özellikle SWIFT gibi geleneksel finans araçlarının Rusya’ya kapatılmaya başlanması ve Rus oligarkların takip edilmesi kripto para tartışmalarını da alevlendirmişti. Ukraynalılar başta olmak üzere birçok politikacı, büyük kripto para borsalarından Rus yatırımcıların hesaplarının dondurulmasını talep etmişti. Putin’e yakınlığıyla bilinen Rus oligark Roman Abramoviç de, 2003 yılından bu yana sahibi olduğu Chelsea kulübünü, ABD yaptırımları sebebiyle elinden çıkaracağını açıklamıştı.

Haberin yazıldığı dakikalarda Bitcoin yaklaşık 43 bin 700 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl