Uruguay’da Bitcoin’i yasal para yapmayı hedefleyen yasa tasarısı

Uruguay'da iktidardaki partiden bir milletvekili tarafından kripto paraların yasalarca tanınması, kabul edilmesi ve geçerli ödeme araçları olmasını amaçlayan bir yasa tasarısı sunuldu.

Uruguaylı senatör Juan Sartori, kripto para birimlerini yasal para haline getirmeyi hedefleyen bir yasa tasarısı sundu. Dün sunulan tasarısının Bitcoin’i ödeme veya değişim aracı olarak kullanan tüm şirketlere ve işletmecilere yasal destek sağlaması amaçlanıyor. Tasarının yasalaşması durumunda Uruguay’ın sektörden büyük yatırımlar çekmesi öngörülüyor. Sartori’ye göre Bitcoin şirketleri, Uruguay’a yatırım yapmakla şimdiden ilgileniyorlar.

Senatör, Twitter hesabından “Kripto paralar yatırım çekmek ve iş alanı yaratmak için bir fırsattır. Bugün, Uruguay’da sanal para birimlerinin üretimi ve ticarileştirilmesiyle ilgili işlerde meşru, yasal ve güvenli bir kullanım oluşturmayı amaçlayan, dünya çapında öncü bir yasa tasarısını sunuyoruz.” açıklamasını yaptı.

Sartori, iktidarda yer alan Ulusal Parti’den bir isim. Ulusal Parti ve koalisyondaki müttefikleri, 30 sandalyenin 17’siyle çoğunluğu oluşturuyor.

Söz konusu yasa tasarısı, Paraguay’ın kripto para tasarısından üç hafta sonra geldi. Öncesinde ise El Salvador, Bitcoin’i yasal para yapmıştı.

Uruguay, 2019 sayımına göre 3.4 milyon nüfusa sahip bir Güney Amerika ülkesi. Ülkenin gayri safi yurt içi hasılası yaklaşık olarak 60 milyar dolar.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl