USDC ihraççısı Circle “çöküş” iddialarını reddetti: En güçlü dönemdeyiz

Son dönemde birçok kripto borç ve faiz platformunun iflasın eşiğine gelmesi ve zor günler geçirmesi, dolara endeksli olan sabit coin'ler konusunda da bazı iddiaların ortaya atılmasına sebep oldu. Bu iddialardan bir tanesi de USDC'nin de çöküşe yakın olduğuydu ancak Circle CEO'su Jeremy Allaire bu dedikoduları tamamen reddetti.

En büyük ikinci sabit coin olan USDC’nin ihraççısı şirket Circle’ın kurucusu ve CEO’su olan Jeremy Allaire, USDC’nin çöküşün kıyısında olduğu yönündeki iddiaları hem şirket web sitesinden yapılan açıklama hem de attığı tweet’lerle reddetti.

Şirketin yaptığı açıklamanın başlığının “Nasıl istikrarlı/sabit kalınır?” olduğu görülürken buradaki en önemli vurgu yapılan nokta ise USDC’lerin tamamen dolar ile değerlenen varlıklarla desteklendiğiydi:

“USDC her zaman ABD dolarıyla değerlenen varlıklar tarafından desteklenmiştir. USDC rezervleri, Blackock ve Bank of New York Mellon gibi ABD’nin lider finans kuruluşları tarafından saklanmaktadır”

“Paranoyanın sebebini anlıyorum”

Bu açıklamanın dışında kişisel Twitter hesabından da bazı değerlendirmelerde bulunan CEO Allaire, insanların korkularını anladığını belirtti:

“Kripto evreninde geçmiş yıllarda yaşanan dolandırıcılık olayları düşünüldüğünde insanların bu konudaki paranoyasını anlayabiliyorum. Biz Circle olarak, en yüksek standartlarda çalışmayı seçtik. Bu da bizim, regülatörlerle, en yüksek seviye sigorta firmaları ve finans kurumlarıyla çalışmamızı sağladı. Circle, finansal olarak şu anda hiç olmadığı kadar güçlü bir konumdadır. Her konudaki şeffaflığımızı da artırmaya devam edeceğiz”

USDT’ye yetişiyor!

Bilindiği üzere şu anda en büyük sabit coin konumunda Tether şirketinin ihraç ettiği USDT bulunuyor. Ancak USDC’nin merkezinin ABD’de olması ve düzenli olarak regülatörlerle iletişim halinde bulunması son dönemde gücünü iyice artırdı.

LUNA çöküşü ve bazı algoritmik sabit coin’lerin tehlike altına girmesi ise, bir algoritmik sabit coin olmamasına rağmen USDT konusunda da bazı korkuların yaşanmasına sebep oldu. Birçok müşteri, Tether şirketinden paralarını çekti.

Tether, ödemeleri sorunsuz şekilde yaparken bu anlamda güven verdi ancak aynı dönem içinde de USDT’nin toplam piyasa değeri 82’den 66 milyar dolara indi.

Sorunsuz olan USDC’nin ise piyasa değeri 55 milyar dolara çıktı.

İki kripto arasındaki değer farkı oran olarak hiçbu kadar düşmemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl