Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

UST çöküşünün arkasında oldukları iddiasına Citadel ve BlackRock’tan ret

Dünyanın en büyük piyasa yapıcı şirketlerinden Citadel Securities ve 10 trilyon dolardan fazla değerde varlık yöneten BlackRock şirketleri, Terra UST'deki çöküşte etkileri olduğu yönünde çıkan iddiaları reddettiler.

Terra blok zincirinin algoritmik sabit coin’indeki sert düşüş kripto para piyasalarını da etkiledi ve Bitcoin, bu sabah itibariyle 27 bin doların da altına indi. Sosyal medyada ise UST’deki büyük çöküşün altında iki büyük ABD’li şirketin olduğu iddialarının gittikçe artmaya başlamasıyla birlikte şirket yöneticilerinden art arda açıklamalar geldi.

Dünyanın en büyük piyasa yapıcı şirketlerinden Citadel Securities ve yine dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi olan BlackRock yöneticileri, UST’deki düşüşle hiçbir ilgilerinin bulunmadığını hatta UST alıp satmadıklarını belirttiler. Bloomberg’e konuşan Citadel’in bir firma temsilcisi, kendilerinin UST de dahil olmak üzere hiçbir sabit coin’i almadıklarını belirtti.

BlackRock: UST işlemi yapmıyoruz

10 trilyon dolar değerde yönettiği varlıklar ile dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan BlackRock sözcüsü de benzer bir açıklamada bulundu. Yine Bloomberg’e konuşan şirket sözcüsü Logan Koffler, “UST’nin çöküşünde BlackRock’ın olduğu iddiaları kesinlikle yanlış. Zaten biz hiçbir şekilde UST almadık” dedi. Bilindiği üzere BlackRock, USDC ihraççısı olan Circle şirketine yatırım yapıyor.

Geçtiğimiz sene kış aylarında GameStop hisselerinde yaşanan spekülasyonlar için de Citadel’in adı ortaya atılmıştı.

Haberin yazıldığı dakikalarda, UST 0.50 dolardan, LUNA ise 0.19 dolardan işlem görüyor.

LUNA Vakfı CEO’su ve Terra ekosisteminin yaratıcısı Do Kwon, dün yaptığı açıklamada yeni bir kurtarma plânı duyurmuştu. Terra, şu anda UST dengesini yeniden 1 dolara ulaştırmak için 1.5 milyar dolarlık bir yatırım arıyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl