Yakın zamanda gelmesi beklenen ve sadece rezerv karşılığı basılan stabil coin’lerin regülasyonu UST/LUNA gelişmeleri nedeniyle daha uzun süre alacaktır.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen geçen hafta Temsilciler Meclisi’ndeki toplantılarda (the Financial Stability Oversight Council, FSOC) iki defa UST/LUNA’dan bahsetti ve yatırımcıların korunması için hükümetin harekete geçmesini söyledi. Bu mesaj her ne kadar aciliyet içerse de atılacak adımların kısa vadede gerçekleşme ihtimali azaldı.

ABD hükümeti zaten 3 Kasım 2021’de stabil coin’lerin regülasyonu için hangi adımların atacağına dair ipuçları vermişti. Son bir senedir hem SEC başkanı Gensler’ın hem de diğer yetkililerin açıklamaları detaylı okunduğunda regülasyonlarda izlenecek adımları üç başlıkta değerlendirmek yanlış olmayacaktır:

  1. Stabil coin’ler (karşılığı tutulduğu iddia edilen USDT, USDC, BUSD gibi)
  2. DeFi platformları (KYC yapılmadan işlem yapılabilen platformları hedef alan)
  3. Borsalarda listelenen altcoin’ler (ticari varlık statüsüne dahil edilmeyen token’lar)

İlk adım aslında oldukça basit olacaktı. Çünkü stabil coin basan şirketleri yasal statü altına almak zor değil. Hükümet yetkilileri birçok defa aslında bu şirketlere banka statüsü vererek yasal denetime alabileceklerini belirtmişlerdi. Hatta bu mesajı üstlerine alan bankalar da kendi stabil coin’lerini basmak için 13 Ocak’ta konsorsiyum oluşturduklarını açıkladılar.

İkinci adım ise özünde kimlik doğrulama (KYC, Know Your Customer) işlemlerini uygulamayan platformlar ile alakalı. Hükümet, finansal işlemler yapan bireyleri takip etmek istediği için DeFi platformlarına KYC getirme konusunda baskı uygulayabilir. Bunun uygulanmasının ne kadar gerçekçi olduğu tartışmalı olsa da hükümetin bu konuda bir talebinin olacağını öngörmek zor değil.

Üçüncü kategori ise borsalarda listelenen Bitcoin ve 3-5 adet coin (Gensler 3-5 coin’in hangileri olduğuna dair bir açıklama yapmadı) haricindeki bütün coin’lere ticari varlık (security) vermeyi içeriyor. Gensler zaten bu konudaki fikirlerini birkaç defa dile getirmişti. Yasal statü oluşturmayı içerdiği için uzun bir süreci kapsayacak olan bu regülasyon muhtemelen 2023 senesinde gündeme gelecektir.

İkinci ve üçüncü adımları uygulamak oldukça zor olsa da ilk adımı uygulamak oldukça kolaydı. Ancak UST/LUNA olayı işleri biraz zorlaştırdı. Çünkü oldukça basit görünen stabil coin regülasyonu, algoritmik stabil coin’lerin de bu kategoriye eklenmesi ile daha karmaşık ve yasal statü oluşturma bakımında oldukça zor bir hal aldı. Bir anlamda ikinci kategoriyi de kısmen içeren bir yapı oluştuğu için hükümetin işinin de zorlaştığını söylemek yanlış olmaz.

Sonuç: Yakın zamanda gelmesi beklenen ve sadece rezerv karşılığı basılan stabil coin’lerin regülasyonu UST/LUNA gelişmeleri nedeniyle daha uzun süre alacaktır. Kapsam genişlediği için yasal statünün oluşturulması bir ay öncesine göre zorlaşmıştır. Biden hükümetinin masasında Kasım seçimleri öncesi çözmesi gereken daha büyük sorunlar olduğu için (resesyon ve enflasyon) regülasyon konusunu Kasım seçimleri sonrasına ertelemesi daha muhtemel gözüküyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl