VAKKO, TGSAS, EKSUN ve diğerleri… İşte hacmi sert yükselen hisseler!

işlem hacmi artan hisseler

Ramazan Bayramı öncesinde beklenmedik bir yükselişle piyasayı şaşırtan Borsa İstanbul, bayram dönüşünde ise kararsız bir görünüm sergiledi. Geçtiğimiz hafta bir yükselip bir düşen endeks bu haftaya da gün içi yaptığı sert hareketlerle başladı. BIST-100 Endeksi Pazartesi günü kapanışını 9645 puanla yaparken 23 Nisan nedeniyle işlemlere bir gün ara verildi. Borsanın kararsız hareketlerle geçirdiği günlerde ise hacminde artış olan hisseler dikkat çekti!

BIST-100 Endeksinin dışında kalan ve nispeten daha hareketli günlere açık olan hisseleri sizler için derledik.

İşte Borsa İstanbul’da yer alan ve işlem hacmi artan hisseler

1) VAKKO

Türkiye’de lüks giyim konusunda akla ilk gelen markalardan biri olan Vakko, geçtiğimiz sene 45 lira seviyelerinden 115 liraya kadar yükselmişti. VAKKO hissesinde yaşanan hızlı yükselişin ardından gelen durgunluk uzun bir süre alım fırsatlarını doğurmuştu. 115 lirayı gören VAKKO hissesi 65 liraya kadar gerilemişti.

Geçtiğimiz günlerde ise VAKKO hissesi yeniden yükseliş trendine girdi. Nisan ayına girdiğimiz hafta 75 lira seviyelerinden işlem gören VAKKO hissesi 88 liraya kadar yükseldi.

VAKKO hissesinde dikkat çeken nokta ise hacimdeki sert artış oldu. 200 bin ila 300 bin arasında seyreden VAKKO işlem hacmi Pazartesi günü 700 binin üzerine çıktı.

2) OSMEN

TL zirvesi olan 282 lira seviyesini gördükten sonra ciddi bir düşüş yaşayan OSMEN hissesi son haftalarda toparlanma emareleri gösteriyor. F/K oranı 8,7 olan OSMEN hissesi aracı kurum sektöründe bu alanda önde gelen şirketlerden biri durumunda. Düşük çarpanlarla işlem gören OSMEN hissesinde başlayan hareketlilik hacime de yansıdı.

282 liradan 154 liraya kadar düşen OSMEN hissesinde hacim iki katını geçti. Geçtiğimiz Perşembe günü 54 binlik düşük hacimle günü kapatan OSMEN hissesi bu haftanın ilk işlem gününde 126 binlik hacme ulaştı. OSMEN hisse fiyatı ise son kapanışın ardından 208,90 TL.

3) TGSAS

TGS Dış Ticaret son dönemde borsada pozitif ayrışan şirketlerden biri olmayı başardı. Şirket payları, bu haftanın ilk işlem gününde yaşanan yükseliş ile kendi zirvesi olan 75 TL’yi kırdı. 23 Nisan resmi tatili öncesindeki kapanışını 76,45 TL ile yapan TGSAS hissesi artan hacmi ile de dikkat çekti. Geçtiğimiz hafta ortalama 221 bin TL’lik hacim ile kapanışını yapan TGSAS hissesi bu haftaya 529 binlik hacimle başladı.

4) EKSUN

Yaklaşık bir yıl önce halka arz olan EKSUN, zirvesinden uzakta işlem görmeye devam ediyor. Sinangil Un markası ile bilinen şirket 48,90 TL fiyatla halka arz olmuştu. EKSUN hissesi 106 TL’ye kadar yükselmişti. Ancak hisse bu zirvede kalıcı olamadı ve yaklaşık %50’lik bir düşüş yaşadı.

Son haftalarda ise gıda şirketlerindeki hafif yükselişe EKSUN da eşlik ediyor. Nisan ayı başında 54 TL seviyesini gören EKSUN hissesi bu haftanın ilk gününü 65 lira seviyesinde kapattı.

EKSUN hissesinde hacim ise 499 binden 825 bine yükseldi.

5) AYES

Ayes Çelik Hasır, 51 lira zirvesinden 26 liraya kadar düşmüş, zirveden alım yapan yatırımcıyı uzun süre sabır sınavına sokmuştu. Hissede alım fırsatı kollayan yatırımcılar için ise bulumaz bir fırsat vermişti.

Hisse uzun süren dinlenmesinin ardından yükselişe başlayıp Mart ayında 49 lirayı görmüştü. Son kapanışını 43 TL ile yapan AYES hissesinde hacim inişli çıkışlı bir grafik sergiliyor.

Geçtiğimiz Cuma günü 27 bin olan AYES işlem hacmi bu haftanın ilk günün 49,1 bin TL oldu. Hala zirvesine birkaç adım uzaklıkta olan AYES, işlem hacmi artan hisseler arasında yer almayı başardı.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl