Valkyrie Bitcoin vadeli ETF’i (BTF) de işleme açıldı

SEC tarafından onaylanan ve iki günde 1 milyar dolarlık yatırım alarak rekor kıran ProShares Bitcoin Strategy ETF'inin ardından bugün de, resmi adı "Bitcoin Strategy ETF" olan Valkyrie'nin borsa yatırım fonu Nasdaq'ta BTF koduyla işleme açıldı.

bitcoin etf

ABD’de uzun süredir beklenen Bitcoin borsa yatırım fonlarının kabulü ilk kez bu hafta geldi ve Salı günü tarihte ilk kez bir Bitcoin ETF’i işleme açıldı. Vadeli kontrat fiyatlarını takip eden bir ETF de olsa uzmanların “çok önemli bir adım” olarak yorumladığı bu hamleden sonra şimdi de ikinci Bitcoin vadeli ETF’i bugün ABD saatiyle 9.30’da Nasdaq borasında işleme açıldı.

Haberin yazıldığı dakikalarda Valkyrie Bitcoin Strategy ETF 24,6 dolardan alınıp satılıyor. Valkyrie ETF’inde ilk bir saatte 940 bin hisse işlem gördü. Mevcut fiyatla bu yaklaşık 23 milyon dolarlık bir işlem hacmine denk geliyor. ProShares ETF’inde ise 15 dakikada 230 milyon doların üzerinde hacim kaydedilmişti. Bu, ProShares’in ilk olma avantajından yararlandığını açık bir şekilde gösteriyor.

Rekor getirmişti

Bilindiği üzere Bitcoin ETF’leri, saklama ve yönetim gibi risklere girmek istemeyen kurumsal firmalar için, Bitcoin’e yatırım yapabilme adına çok daha kolay bir yol olarak görülüyor. İşleme açılan ilk Bitcoin vadeli ETF’i olan ProShares Bitcoin Strategy fonu (BITO), Salı günü piyasaya sürüldü ve sadece iki gün içinde 1 milyar dolardan fazla yatırım çekmeyi başarmıştı. Bu Bitcoin ETF’ine olan ilgiyle beraber en büyük kripto paranın fiyatı da 67 bin 200 doların da üzerine çıkmıştı.

Spot Bitcoin ETF gelecek mi?

Bitcoin fiyatını direkt olarak takip eden bir ETF’in kabul edilmesi durumunda ise uzmanlar çok daha sert bir yükseliş dalgası beklerken, sene sonu için ise 90 bin ilâ 100 bin dolar arası bir BTC fiyatı beklentisi söz konusu…

En büyük kripto para haberin yazıldığı dakikalarda ise 61 bin 800 dolardan işlem görüyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl