Valkyrie’den Bitcoin ETF kısaltmasına manidar değişiklik: BTFD

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) yaptığı ETF başvurusu konusunda onay bekleyen şirketlerden olan Dijital varlık yatırım firması Valkyrie Investments, borsa yatırım fonunun listelenirken temsil edileceği kısaltmayı değiştirdi. Yeni adı BTFD olan kısaltma ise kripto paranın dipten alınması manasına geliyor.

Bitcoin fiyatı ETF kabulüyle birlikte 60 bin doların üzerine çıkarken özellikle Ekim ve Kasım aylarında yeni onayların gelip gelmeyeceği merakla bekleniyor.

Vadeli işlem sözleşmelerini takip eden bir borsa yatırım fonu başvurusunda bulunan Valkyrie şirketi ise ETF ürününün borsada listelendiğinde kullanılacak olan kısaltmasını değiştirdi. Bu hamle ilk başta okuyucular ve yatırımcılar için önemsiz gözükebilir ancak kısaltmanın açılımının kripto para yatırımcıları için özel bir anlamı da var.

BTF, BTFD oldu!

Kısaltmanın eski hali BTF’ydi ancak Valkyrie bunu BTFD olarak değiştirdi. Yeni kısaltmanın anlamı ise ilgili yatırımın dipten alınması manasına geliyor. İngilizcesi “Buy the f…ing dip” olarak yazılan cümle küfürlü kelime içerdiği için Türkçe’ye “Şu kahrolası dipten al” olarak çevrilebilir.


Bilindiği üzere SEC, doğrudan Bitcoin’e yatırım yapan ETF’lerden ziyade vadeli kontratlara dayalı Bitcoin ETF’lerine sıcak bakıyor. Başkan Gary Gensler da, vadeli kontratlara dayalı Bitcoin ETF’lerini tercih ettiğini belirten açıklamalarda bulunmuştu.

Komşu Kanada’da hem Bitcoin hem Ethereum ETF’i var

ABD’ye ekonomik anlamda en yakın ülkelerden biri olan Kanada’da ise yaklaşık 7 aydır Bitcoin ETF’leri kabul edilmiş durumda… İlk kabul edilen spot Bitcoin ETF’ini çıkaran Purpose Bitcoin ETF’inin yönetimi altında 21 binden fazla BTC bulunuyor. Kanada’da ayrıca spot Ethereum ETF’i de kabul edilmişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl