Valkyrie’den bilançosunda Bitcoin olan şirketleri takip eden yeni ETF

Vadeli Bitcoin kontratlarını takip eden bir borsa yatırım fonu şu anda Nasdaq borsasında listelenen dijital varlık yönetim firması Valkyrie'den, yeni bir ETF başvurusu daha geldi. VBB kısaltmasıyla işlem görecek olan bu fon, bilançosunda ciddi miktarda Bitcoin bulunan şirketlerin hisse senetlerine yatırım yapacak.

Kripto para yönetim firması Valkyrie’den SEC’ye yeni bir ETF başvurusu yapıldı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yapılan başvuruda yeni borsa yatırım fonunun, Bitcoin’e yatırım yapmış olan şirketlerin hisse senetleri fiyatlarını takip edeceği belirtildi.

Kısaltması VBB olan “Bilanço Fırsatları ETF’i”, Nasdaq’ta işlem görecek ve Square, Tesla, MicroStrategy gibi Bitcoin’e ciddi şekilde yatırım yapmış olan şirketlere yatırım yapacak ve vadeli Bitcoin ETF’lerinden de uzak durmuş olacak. Valkyrie’nin şu anda da Nasdaq’ta işlem gören bir vadeli Bitcoin ETF’de mevcut…

Bitcoin bağlantılı ETF’lerin son örneği olan VBB’nin SEC’ye başvurduğu bu dönemde, kurumsal şirketlerin bilançolarında yaklaşık 70 milyar dolarlık Bitcoin bulunuyor. Bu şirketler arasında birinci sırada ise tahmin edileceği üzere MicroStrategy şirketi bulunuyor. Yazılım şirketinin 129 bin civarında Bitcoin’i var.

Valkyrie’nin baş yatırım yöneticisi olan Steve McClurg de, Bitcoin’e yatırım yapan şirketlerin hisselerini takip eden bir yatırım fonunun, vadeli Bitcoin ETF’lerine göre çok daha yatırım yapılabilir olduğunu belirtti ve “Vadeli işlem ETF’leri genelde borsa yatırım fonlarına ve sadece momentumu takip eden yatırımcılara hitap ediyor” dedi.

VBB’nin takip ettiği ilk 10 hisse içinde BlackRock, Mastercard, Robinhood, PayPal, Overstock, BTCS ve Coinbase gibi şirketler de bulunuyor. Ancak bu kurumların hepsi direkt olarak Bitcoin2e yatırım yapmıyor. Örnek olarak dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi olan BlackRock, Bitcoin vadeli işlemlerine yaptığı yatırımları açıklamıştı. McClurg ise bu durumun portföye farklılık kazandırdığını belirtti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl