Bitcoin için milyon dolarlık tahmin: ​VanEck’ten ses getirecek rapor

Küresel yatırım firması VanEck, dünyada yaşanan gelişmeleri ekonomik açıdan yorumlayan bir değerlendirme yazısı yayımladı. Para kavramının artık değiştiğini belirten şirket uzmanları, düşünsel bir deney de ortaya koyarak Bitcoin ve altının rezerv varlıklar olmaları durumunda ulaşacakları fiyatları tahmin etmeye çalıştılar. Yazıda Bitcoin için 1 milyon 300 bin dolar, ons altın için ise 31 bin dolarlık fiyat analizi yapıldı.

Bu sene ABD Menkul Kıymetler Borsa Komisyonu’na (SEC) birçok ETF başvurusunda bulunan küresel yatırım şirketi VanEck’ten ses getirecek bir Bitcoin ve altın “deney yazısı” geldi. Şirketin Gelişmekte olan piyasalar ekibinden Eric Fine ve Natalia Gurushina yazdıkları yazıda altın ve Bitcoin’in rezerv para olması durumunda hangi seviyelere gelebilecekleri konusunda uzun ve detaylı bir değerlendirmede bulundular.

“Bitcoin ve altında yükselişler sert olacaktır”

Yazılan yazının ekstrem yani uç noktalara uzanan abartılı bir senaryo olduğu belirtilirken, Rusya’nın rezervlerine el konulmasının, bu zor elde edilen para birimlerini gözden düşürdüğü yorumu yapıldı:

“Para kavramı artık değişti. Rusya Merkez Bankası’na uygulanan yaptırımlar, ülkenin ABD doları, euro ve Japon yeni varlıklarına ulaşamamasını sağladı. Bu durum, bu tür zor elde edilen rezerv para birimlerine olan talebi azaltacaktır. Aynı zamanda da, bu eski rezerv para birimlerinin görevlerini aynı şekilde yapabilecek olan diğer varlıklara olan talebi de artıracaktır. Merkez bankalarının artık bireysel aktörler gibi hareket edeceğini düşünüyoruz. Güncel olayları değerlendirecek olursak, gelişmekte olan piyasalar tahvil yatırım ekibimiz, yeni altın veya Bitcoin destekli para rejimlerinin ortaya çıkışını değerlendirmeye çalıştı. Burada elde ettiğimiz sonuç, hem Bitcoin hem de altın konusunda muhtemel yükselişlerin çok sert olacağıdır. Burada spesifik olarak belirlediğimiz fiyat ise ons altın için 31 bin dolar, Bitcoin için ise 1 milyon 300 bin dolardır.”

“Çünkü Bitcoin’in arzı sınırlı”

Ülkelerin kasasındaki altın miktarının bilindiğini dolayısıyla, her ülke için bir altın değerlendirmesi yapılabileceğini belirten VanEck, elde edilecek rakamın o ülke üzerinde kurulacak baskının ölçülmesine de yardımcı olacağını belirtti. Bitcoin için de benzer bir çalışmanın yapılabileceğini ancak ülkelerin elinde ne kadar Bitcoin olduğunu bilmediklerini belirten şirketin yazısında şu ifadeler yer aldı:

“Değerli metaller orijinal rezerv varlıklardır ancak kripto paralar ise muhtemel ekleme ya da yerine geçme olabilir. Biz burada sadece Bitcoin’i baz alıyoruz. Çünkü Bitcoin’in arzı sınırlı. Bu rakam da 21 milyon… Ancak kripto paralarda bu rakam sınırsız olabilir. Bu yüzden altın konusunda yapılan hesaplamaların aynısını Bitcoin’de yapabildik. Ancak buradaki anahtar nokta bu aşırı senaryonun gerçekleşmeyebileceğidir. Ya da sadede belirli bir bölümü de gerçekleşebilir.”

“Belki de kripto paralar yeni altındır”

Altının merkez bankaları için şu anda elde edilebilecek en kolay varlık olduğu belirtilen yazıda, kripto paraların da altının beslendiği dinamiklerden güç aldığı yazıldı:

“Belki de kripto paralar ‘yeni altın’ olacaklar ve şu anda zor elde edilen paralara duyulan ihtiyaçtan dolayı bu tarafa bir kaçış olacak. Bu belki de hiç yaşanmayacak. Belki de bölüm bölüm yaşanacak. Ancak burada altına en yakın olan kripto para Bitcoin olduğu için biz onu kullanarak hesaplamaları yapmak istedik. Ancak şunu da belirtmek gerekir ki, merkez bankaları altın konusunda, Bitcoin’e oranla çok daha istekli davranacak olsalar bile, Bitcoin’de görünen yukarı gidişat (yaklaşık 33 kat), altına göre (yaklaşık 16 kat) çok daha fazla olacaktır. Çünkü bireysel bir yatırımcı gibi davranma gücü daha fazla olan merkez bankaları da burada Bitcoin hamlesini daha hızlı yapabilirler”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl