Ve dünyada bir ilk: Bitcoin El Salvador’da artık yasal para!

Orta Amerika ülkelerinden El Salvador, dünyada Bitcoin'i resmen para ilân eden ilk ülke oldu. Ülkenin bilançosunda da şu anda 400 Bitcoin bulunuyor.

Geçtiğimiz senelerde belki de gerçekleşmesine mucize olarak bakılan olaylar birbir karşımıza çıkmaya başladı. Kripto para sektörü trilyon doları ilk kez bu sene aşarken, dünyada bir ülke de Bitcoin’in, yine ilk kez yasal para ilân etti. O kanun da bugün yürürlüğe girdi.

Evet, Bitcoin kanunun meclisten geçmesinden tam 3 ay sonra yasa yürürlüğe girdi ve El Salvador, ABD dolarının yanında Bitcoin’i de yasal para ilân etti.

TSİ 9’da başladı

El Salvador’un Bitcoin’i yasal para ilân etmesi TSİ 9’a denk geldi. Devlet başkanı Bukele de konuyla ilgili birçok tweet attı, RT’ler yaptı hatta “3 dakika kaldı” diye de gerim sayımda bulundu. Başkan Bukele, “Geçmişin paradigmalarını geride bırakalım. İleriye gitmek El Salvador’un hakkıdır. Bu süreç bir öğrenme süreci olacak.” dedi.

Google, Apple ve Huawei’ye mesaj: Çok uzun sürmemeli

Başkan Bukele ayrıca ülkenin resmi Bitcoin cüzdanı olan Chivo’nun da Apple, Google ve Huawei gibi milyarlarca insanın kullandığı işletim sistemlerinde yer almasını da talep etti ve “Artık işlem tamam. Sırada Chivo’nun Apple, Google ve Huawei’de yer alması var. Mağazalarda yer almasını bekliyorum. Bu çok uzun sürmemeli. Biraz daha bekleyelim”

Chivo cüzdanın resmi hesabından da, “Beni serbest bırakın” tweet’i atılması da dikkat çekti.

Eşya, hizmet ve vergi ödemesi Bitcoin ile yapılabilecek

Bitcoin’in yasallaştırılması ülkede birçok yeniliği de beraberinde getirecek. Ödemeler artık ABD dolarının yanında en büyük kripto para ile de yapılabilecek. Vatandaşlar vergi ödemelerini bile Bitcoin ile yapabilecekler. Devlet, her vatandaşının tanımlı cüzdanına 30 dolarlık Bitcoin yükleyecek. Bu Bitcoin’ler, ilk etapta sirkülasyon yaratılabilmesi adına dolara çevrilemeyecek ancak diğer harcamalarda kullanılabilecek.

Tüm dünyadan 30 dolar kampanyası

El Salvador devletinin vatandaşlarına 30 dolarlık BTC dağıtacak olması ise tüm dünyada ilginç bir kampanyaya dönüştü. Önce diğer Bitcoin yatırımcıları ve destekçileri de bugün 30 dolarlık BTC almaya karar verdiler, daha sonra ise bir grup El Salvadorluların cüzdanlarına aynı miktarda BTC’yi gönderme kampanyası başlattı.

Bilançoda 400 BTC var

El Salvador’un “devlet kasasında” ise şu anda 400 Bitcoin bulunuyor. Başkan Nayib Bukele son yaptığı açıklama ile, “200 Bitcoin daha aldık. Şu anda toplam 400 Bitcoin’imiz var” dedi. Ülke, ilk Bitcoin’lerini de yine dün almıştı. Dolayısıyla 24 saat içinde 400 BTC alınmış oldu.

CZ ve Justin Sun’dan tebrik

Öte yandan kripto para topluluğunun iki önemli ismi olan Binance kurucusu Changpeng Zhao ve TRON kurucusu Justin Sun da, başkan Bukele’yi tebrik eden isimler arasındaydı. CZ olarak da bilinen Zhao, “Şu ana kadar bir kripto parayı yasal haline getiren bir ülke var. Bu sadece başlangıç” dedi.

TRON kurucusu olan Justin Sun da, “El Salvador muhtemelen elinde en çok Bitcoin olan ülke konumunda… Ve şu anda Bitcoin’i yasal para haline getirdiler. Yakında tüm kripto evreni iş yapmak için El Salvador’a gelecek. Başkan Bukele’yi tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Bitcoin’de yükseliş sürüyor

Tüm bu gelişmeler ise Bitcoin’de son günlerde yaşanan yükselişi daha da tetikledi ve dün 51 bin doalr civarında seyreden Bitcoin fiyatı TSİ geceyarısı 52900 dolara kadar yükseldi. Tüm kripto para piyasasının değeri ise yaklaşık 2 trilyon 450 milyar dolar.

 

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl