Venezuela’nın Bolivar’ı resmen Petro’ya bağlandı ve %95 devalüe edildi

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, hafta sonu duyurduğu ekonomik değişikliklerle birlikte ülkenin resmi yeni parası Egemen Bolivar'ı kripto para Petro'ya bağladı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, hafta sonu Venezuela‘nın para biriminin tartışmalı petrol destekli kripto para Petro’ya bağlayan geniş çaplı ekonomik değişiklikleri başlattı.

Ekonomik değişikliklerin bir parçası olarak Venezuela Merkez Bankası, Bolivar’ın süregelen aşırı enflasyonist halinden ötürü, ülkenin para birimi Bolivar’ı yüzde 95 oranında devalüe etti.

Maduro’nun ERC-20 token’ı olarak bu yılın başında piyasaya sürdüğü petrol destekli Petro‘ya bağlanan yeni Vfinansal değer ve para birimi, ‘Egemen Bolivar’ olarak adlandırıldı. Petro ise 3,600 Egemen Bolivar edecek, yani 60 dolar.

Venezuela’nın bu hamlesi, bir ülkenin kripto para cinsinden bir paraya ilk geçişini temsil ediyor. Bununla birlikte ekonomistler, para biriminin devalüe edilmesinin enflasyon oranını daha da kötüleştireceğinden endişe ediyor.

Petro’ya geçişin Venezuela’nın ekonomik krizine bir çözüm olup olmayacağı soru işareti. Ülkedeki ekonomik durum her geçen gün kötüleşiyor. Ekonomik durumdan ötürü Maduro iktidarını kaybetme tehlikesiyle de karşı karşıya. Ağustos ayının ilk günlerinde Maduro’ya bir konuşması sırasında drone ile suikast girişiminde bulunuldu.

Küresel risk ve stratejik danışmanlık şirketi Control Risks’in yöneticilerinden Raul Gallegos, Bloomberg’e verdiği demeçte, “Radikal değişiklikler hükümetin iktidarda kalmak için gerekenleri yapma isteğini yansıtıyor.” diyor.

Bu arada yeni para kurallarına uyum sağlamak adına bankalar ve ATM’ler kapatıldı.

→ EN BÜYÜK KRİPTO PARA BORSALARINDAN BİRKAÇI EYLÜL’DE BİR ARAYA GELİYOR

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl