Ethereum’un kurucusu Buterin’in boğa koşusu tedirginliği

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, bir sonraki boğa koşusuyla ilgili bir tedirginliğini paylaştı. Buterin, Shapella öncesi gerçekleştirilen yayında yaptığı açıklamada, "Bir sonraki boğa koşusundan önce ölçeklendirmeyi düzeltmezsek, insanlar 500 dolar işlem ücreti ödemek zorunda kalacaklar" dedi.

Bitcoin fiyatı Haziran 2022’den bu yana ilk kez 30 bin doların üzerine çıktı. Ether ise uzun süredir beklenen Şangay güncellemesi sonrası 2 bin doların üzerinde seyrediyor.

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, piyasadaki mevcut durumda, boğa koşusuna ilişkin beklentiler hakkında yorum yaptı. Buterin, ağın bir sonraki kripto boğa koşusundan önce acilen ölçeklendirme sorunlarını çözmesi gerektiğini söyledi.

“Ölçeklendirme düzeltilemezse 500 dolar işlem ücreti ödenebilir”

Buterin, Shapella (Shanghai ve Capella’nın birleşimi) olarak adlandırılan ve merakla beklenen ağ güncellemesinden önce bir canlı yayında konuştu. Ethereum’un kurucusu, “Bir sonraki boğa koşusundan önce ölçeklendirmeyi düzeltmezsek, insanlar 500 dolar işlem ücreti ödemek zorunda kalacaklar” uyarısında bulundu.

Ethereum’un bir önceki yıl gerçekleşen Proof-of-Work sisteminden Proof-of-Stake sistemine geçişi ile madencilerin yerini doğrulayıcılar aldı. Bu doğrulayıcılar ETH’lerini ağa yatırarak stake edebiliyor ve karşılığında bir getiri kazanabiliyorlar. Son Şangay güncellemesi, önceden ETH’lerini blok zincire yatırmış olanların bunları şimdi geri çekebileceği anlamına geliyor.

Wall Street ve kurumsal yatırımcılar umutları yeşertti

Güncelleme aynı zamanda Wall Street ve kurumsal yatırımcıların piyasaya girmesi umutlarını da yeniden alevlendirdi.

Kripto odaklı varlık yönetim şirketi Avantgarde Finance’in CEO’su Mona El Isa, Şangay güncellemesinin oyunun kurallarını değiştirecek bir potansiyele sahip olduğunu belirtti.

El Isa’ya göre bu güncelleme, çoğu fonda dijital varlıkların yaygın olarak benimsenmesi için bir katalizör görevi görme potansiyeline sahip. Ayrıca El Isa, Avantgarde’ın Bitcoin’e yatırım yapmak isteyen kurumsal yatırımcıların ilgisinde bir artış gözlemlediğini de belirtti.

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl