Volatilite Ne Demek? Nasıl Yorumlanır ve Neden Olur?

Volatilite ne demek? Volatilite finansal piyasalarda belirli bir enstrümanın (hisse senedi, kripto para, emtia, döviz, endeks) belirli bir zaman içerisinde gerçekleşen oynaklığına verilen isimdir. Fiyatın belirli zaman aralığı içerisindeki hareketleri ne kadar genişse volatilitenin yüksek olduğu anlamı çıkarılabilir. Tam tersi şekilde fiyatın hareket ettiği alan darsa volatilitenin düşük olduğu sonucu çıkarılabilir. Volatilite Nasıl Yorumlanır? Piyasadaki genel görüş volatilite ne kadar yüksekse riskin de o denli yüksek olacağı anlamına gelir. Ancak bu sizin nasıl bir stratejiye bağlı olduğunuza göre değişkenlik gösterir....

volatilite nedir

Volatilite ne demek? Volatilite finansal piyasalarda belirli bir enstrümanın (hisse senedi, kripto para, emtia, döviz, endeks) belirli bir zaman içerisinde gerçekleşen oynaklığına verilen isimdir. Fiyatın belirli zaman aralığı içerisindeki hareketleri ne kadar genişse volatilitenin yüksek olduğu anlamı çıkarılabilir. Tam tersi şekilde fiyatın hareket ettiği alan darsa volatilitenin düşük olduğu sonucu çıkarılabilir.

Volatilite Nasıl Yorumlanır?

Piyasadaki genel görüş volatilite ne kadar yüksekse riskin de o denli yüksek olacağı anlamına gelir. Ancak bu sizin nasıl bir stratejiye bağlı olduğunuza göre değişkenlik gösterir.

Volatilitenin yatırımcılar veya al-sat yapan kişiler için ne anlama geldiğini bilmek önemli bir noktadır. Volatilitesi yüksek olan bir finans aracının, potansiyel olarak fiyatı daha geniş bir skalaya yayılabilir. Bu da fiyatın öngörülme olasılığını düşüreceği için daha riskli bir ticaret olacaktır.

Mesela bir kripto para olan Chiliz 2021 yılında 58 gün içerisinde yüzde 5511 yükseldi. Yani belirli bir zaman aralığı içerisinde fiyat çok hızlı bir şekilde arttığı için volatilitesi yüksek bir araç haline geldi. Elbette volatilitesi yüksek bir araç olduğu için 37 gün içerisinde yüzde 78’e varan bir düşüş de beraberinde geldi. Buradan Chiliz’i volatilitesi yüksek ve yatırım açısından riskli bir araç olduğu sonucu çıkarılabilir.

Volatilitesi düşük araçların yükseliş veya düşüş yönünde izlediği hareket, belirli zaman aralığı içerisinde daha yavaş hareket ettiği için risk ölçüsü de düşük olabilir.

Volatilite Neden Olur?

Volatiliteyi arttıran en büyük etkenlerden birisi belirsizlik ortamı diyebiliriz. Yatırımcıların gelecek konusunda kaygılandığı, geleceğin belirsiz olduğu dönemlerde volatilite de artacaktır. Örnek vermek gerekirse FED toplantılarında açıklanacak faiz kararları öncesinde, sonrasında veya ABD’de için açıklanan enflasyon verisi sırasında kripto para piyasasında oynaklık önemli ölçüde artmaktadır.

Öyle ki dakikalar içerisinde yüzde 5’e varan fiyat hareketlerine, belki de daha fazlasına şahit olabilirsiniz.

Diğer yandan volatiliteyi arttıran birçok etken mevcut diyebiliriz. Ülkelerde veya global anlamda meydana gelen siyasi ve ekonomik gelişmeler volatiliteyi arttırabilir. Savaş gibi durumlar da belirsizlik ortamının oluşmasında etkili olacağı için volatilitenin yükselmesine sebep olacaktır.

Belirli bir hisse senedi üzerinde şirketin açıklamaları, açıklanan bilançolar ve yeni gelişmeler volatiliteyi tetikleyebilir.

Ekonomik veriler, yukarıda da bahsettiğimiz gibi volatilitenin oluşmasına sebep olacaktır. Enflasyon verileri, faiz kararları, ekonomik büyüme veya küçülme, işsizlik oranları gibi veriler volatilitenin artmasına sebep olabilir.

Volatilite İyi Bir Şey mi?

Volatilite iyi bir şey mi? Bu sorunun cevabı aslında sizde saklı. Hızlı hareketler konusunda tecrübeli ve kazanç elde edebiliyorsanız volatilite sizin için iyi bir şeydir. Ancak volatilitesi yüksek piyasalarda işlem yapmanın yukarıda da verdiğimiz örnekte olduğu gibi geri dönüşleri portföyünüzün erimesine sebep olabilir.

Yatırım veya ticaret stratejiniz nedir? Nasıl bir piyasada işlem yapmayı planlıyorsunuz veya volatilitesi yüksek piyasada işlem yapmak sizin için uygun mu? Bu soruların cevabını

Volatilite Artarsa Ne Olur?

Volatilitenin yüksek olması fiyat hareketlerinin keskin ve hızlı olduğu anlamına gelebilir. Ancak burada fiyatın hem aşağı yönlü hem de yukarı yönlü hızlı bir şekilde gidebileceğini unutmamak gerekir.

Volatilite Düşük Olması Ne Demek?

Volatilitenin düşük olması ise fiyatın daha yavaş hareket ettiği ve yüksek volatiliteye kıyasla daha az risk barındırdığı anlamına gelmektedir. Ancak düşük volatilitenin olması fiyatın yükseleceği ve riskin az olduğu anlamına gelmemelidir. Çünkü piyasada yapılan işlemler iki yönlü olduğu için hem yükseliş yönlü hem de düşüş yönlü fiyat harekete gerçekleşebilir.

Bu yazımızda volatilite ne demek, volatilite nedir, yüksek ve düşük volatilitenin yatırımcılar için ne anlama geldiğini açıklamaya çalıştık!

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl