Voyager, Alameda kredisini resmen açıkladı: 200 milyon USDC, 15 bin BTC

Kripto para alım-satım platformu Voyager Digital da, kredi alarak muhtemel likidite sorunlarını aşmayı hedefleyen şirketlere eklendi. Yapılan açıklamada Alameda Research ile daha önce varılan anlaşmanın kesinleştiği ve 200 milyon dolar USDC ile 15 bin adet Bitcoin döner kredisi konusunda anlaşma sağlandığı belirtildi. Voyager ayrıca, 3AC'nin de bu miktara çok yakın bir meblağı 27 Haziran'a kadar kendilerine ödeyememesi durumunda temerrüte düşeceğini ve bu nedenle kredi alımı yapıldığını duyurdu.

FTX borsasının kripto kredi ve borç verme platformu BlockFi’a 250 milyon dolarlık döner kredi sağlamasının ardından benzer bir hamle de Alameda Research’ten geldi. FTX kurucusu Sam Bankman-Fried’ın başında olduğu Alameda, bu kez de Voyager Digital’ın bir alt şirketi olan Voyager Digital Holdings’e (VDH) yaklaşık 500 milyon dolar değere varan bir kredi verdi.

Yapılan açıklamada Voyager Digital’ın 200 milyon dolarlık USDC ve 15 bin adet Bitcoin‘den oluşan döner kredi konusunda Alameda’yla kesin bir anlaşmaya vardığı belirtildi “Daha önce de açıkladığımız gibi, kredinin sağladığı güç müşteri varlıklarının korunması amacıyla ve sadece ihtiyaç halinde kullanılacaktır” denildi.

Voyager’ın elinde 152 milyon dolar nakit ve kendi kripto para varlıkları bulunuyor. Şirket bunlara ek olarak USDC alımı için de 20 milyon dolarlık ek bir nakit ayırmıştı.

Alameda’dan kredi için zorunlu şartlar…

Öte yandan Alameda’nın, bu döner kredi için Voyager’a bazı şartları zorunlu kıldığı görülüyor. Buna göre; Voyager, sağlanan krediden 30 günlük süre içinde 75 milyon dolardan fazla varlık çekemeyecek. Ayrıca, şirketin borcu, platformdaki müşteri varlıklarının yaklaşık %25’ini geçemeyecek ki bu da yaklaşık 500 milyon dolara tekabül ediyor.

Voyager’ın 3AC varlıkları: 350 milyon USDC ve 15 bin 250 adet BTC

Bununla birlikte Voyager şirketi, kripto para piyasasındaki düşüşlerden sert şekilde etkilenen ve iflasın eşiğinde olan kripto para fon yönetim şirketi 3AC’ye de, kredisinin geri ödenmemesi sebebiyle, bir temerrüt uyarısı mektubu da gönderebileceğini açıkladı. Şirket, 3AC’de 15 bin 250 adet Bitcoin ve 350 milyon dolar da USDC varlığı bulunduğunu duyurdu.

Voyager, 3AC’den 24 Haziran günü itibariyle 25 milyon USDC, 27 Haziran itibariyle de elindeki tüm varlıklarını geri ödemesini de talep ettiğini açıkladı. Voyager’ın varlıklarını geri alma girişimlerini sürdüreceği ve 3AC yöneticileriyle de mevcut kanuni çözüm yollarıyla ilgili iletişim halinde olduğu belirtildi.

Voyager hisselerinde büyük düşüş

Öte yandan Voyager’ın 3AC’de tuttuğu varlıklarını açıklaması, şirket hisselerinde de büyük bir fiyat düşüşü getirdi. Alameda ile olan kredi anlaşması da düşüşü engelleyemedi ve ABD’de piyasaların açılmasıyla birlikte şirketin hisse değerleri yaklaşık %40 oranında kayıp yaşadı.

Voyager Digital’ın kurucusu ve CEO’su Stephen Ehrlich Bitcoin’in ciddi şekilde fiyatının arttığı Ekim ayında en büyük kripto paranın 2021 sonu itibariyle 100 bin dolar olacağı öngörüsünde bulunmuş ancak bu durum gerçekleşmemişti.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl