Revolut’un CEO’su: Kurumsal yatırımcıların kripto para iştahı yok

Londra merkezli bankacılık şirketi Revolut'un CEO'su Nikolay Storonsky, kurumsal yatırımcıların kripto para iştahı olmadığını, bunun da Wall Street'in piyasaya girmesinin önünde büyük bir engel yarattığını öne sürdü.

Wall Street‘in kripto para piyasasına girmesindeki en büyük engel, düzenleyicilerden ziyade kendi müşterilerinden kaynaklanıyor.

Önceden İsviçre merkezli banka Credit Suisse Group AG’de alım satın yapan daha sonra finansal teknoloji alanında girişimlere yönelen Nikolay Storonsky, büyük kuruluşların şu anda dijital varlıklara yatırım yapmak konusunda çok isteksiz olduklarını söyledi. Kendisinin kurduğu Londra merkezli bankacılık şirketi Revolut, bireysel müşterilerine Bitcoin ve Ethereum’un da dahil olduğu bazı token’lar üzerinde borsa oyunu oynamasına (fiyat tahmini) imkan tanıyor. Revolut’un değeri şu anda 1 milyar doların üstünde.

Storonsky’nin Lizbon’daki Web Summit konferansında yaptığı yorumlar, para yönetimi şirketi BlackRock’un CEO’su Larry Fink’in bu yılın başlarında müşterilerinin kriptoya tamamen ilgisiz olduklarıyla ilgili sarf ettiği sözlerle uyuşuyor. Bu durum, dijital varlıklara bağlı karmaşık türevler geliştirerek kripto para gözetim ve ticaretini amaçlayan bazı Wall Street Bankaları için hayatı zorlaştırıyor.

Storonsky şöyle konuşuyor:

“Kurumsal yatırımcılar ve koruma amaçlı fonlar kripto dünyasına ciddi ölçüde girmedikçe bankaların hareket edeceğinin düşünmüyorum, çünkü onlar sadece müşterilerinden para kazanmaya çalışıyor. Bugüne kadar büyük kurumsal yatırımcılardan bir ilgi yok.”

Konu hakkında bilgi sahibi olan bir yetkilinin Eylül ayında söylediğine göre, ABD merkezli yatırım bankası Morgan Stanley, Bitcoin’e ilişkin swap’lar sunmak için teknik olarak hazır fakat sadece kurumsal müşterilerden bu yönde bir talep gelmesi halinde işlemlere başlayacak. Goldman Sachs Group ve Citigroup da Bitcoin’e bağlı ürünler geliştiriyorlar.

Revolut’un kripto para işlem hacmi zirvenin %20’sine indi

Kripto para piyasasında faaliyet gösteren hemen hemen herkes için, dijital varlıkların  bu yılki büyük çöküşü – Bitcoin değerinin yarısından fazlasını kaybederken diğer token’lar daha ağır darbe aldı – acı vericiydi. Storonsky’nin söylediğine göre Revolut‘un kripto para işlem hacmi, Bitcoin’in tüm zamanların rekoruna ulaştığı 2017 Aralık ayındaki işlem hacminin %20’sine düşmüş durumda.

Revolut’un CEO’su Storonsky, yine de 2019’da kripto para piyasasında bir iyileşme beklediğini söylediğini söyledi. Wall Street’in bundan yararlanacak ana aktör olmayacağını da ekledi.

Storonsky sözlerini şöyle noktaladı:

“Finansal teknoloji (fintech), öngörülebilir gelecekte kriptoda büyük bir aktör olacak ve bankaların bunu yakalayabileceğini düşünmüyorum.”

Haber: Bloomberg

→EFSANEVİ BOKSÖR MİKE TYSON, 400 MİLYON DOLARINI NASIL KAYBETTİ?

En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl