Warren Buffett, 5 hissede yatırımlarını artırdı: İşte o hisseler

Milyarder yatırımcı Warren Buffett’ın CEO'su olduğu Berkshire Hathaway, alt kuruluşu National Indemnity Company'nin beş Japon trading firmasındaki hissesini ortalama yüzde 8.5'in üzerine çıkardığını açıkladı.

En büyük hissedarı, 2008 yılında dünyanın en zengini olan milyarder Warren Buffett olan dünyanın en büyük 2. holding şirketi Berkshire Hathaway gibi büyük yatırımcıların stratejik hamleleri, genellikle dünya çapındaki diğer yatırımcılar ve finansal kurumlar için önemli işaretler olabiliyor.

Be nedenle, Berkshire Hathaway’in Japonya’daki yeni atılımları da yakından takip ediliyor.

Berkshire Hathaway, sahibi olduğu alt kuruluşu National Indemnity Company aracılığıyla Itochu, Marubeni, Mitsubishi, Mitsui ve Sumitomo olmak üzere beş Japon ticaret firmasındaki hissesini ortalama yüzde 8.5’ten fazla bir orana çıkardığını açıkladı. Firmaların toplam değeri, Berkshire’ın ABD dışındaki herhangi bir ülkedeki hisse değerini aştı​.

Japon yatırımları uzun vadeli olacak

Berkshire Hathaway, Japon yatırımlarını uzun vadede elinde tutmayı planlıyor. CEO Warren Buffett, şirketin bu beş firmadan herhangi birinde yüzde 9.9’a kadar hisse almayı taahhüt etti​.

Firmalar, Japon’un sogo-shosha Şirketleri

Buffett, Berkshire Hathaway’in çeşitli Japon trading şirketlerine yatırımını artıracağını duyurmak için nisan ayında Japonya’yı ziyaret etmişti. Bu beş firmayı, kendi Omaha merkezli holdingiyle benzer varlıklar olarak tanımlamıştı. Bu beş şirket, Japonya’nın sogo-shosha ya da genel trading şirketleri olarak adlandırılan en büyük şirketleri olarak biliniyor. Şirketler değer ve nakit akışına öncelik veren çeşitlendirilmiş uzun vadeli yatırımlara odaklanıyorlar.  Geleneksel olarak, bu firmalar Japonya’ya enerji, mineral ve gıda ithalatında ve bitmiş ürünlerin ihracatında merkezi bir rol oynuyorlar.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl