waves

Waves Coin nedir? Waves nasıl çalışır? Waves Coin yorumları ve daha fazlası için başlıyoruz:

Waves nedir?

Rusya merkezli olarak ortaya çıkan bir Blockchain (blokzincir) platformu olan Waves, merkezi olmayan uygulamalar (dapp) geliştirme ve çalıştırma sürecini kolay ve erişilebilir hale getirmeyi hedefleyen Web 3.0 uygulamaları ve merkeziyetsiz çözümler ağıdır.

Waves projesi nedir?


Platformun projesi, merkezi sistemlerden merkezi olmayan sistemlere geçişi hızlandırmayı ve bireyin kendi parası, varlıkları, kişisel verileri ve mahremiyeti üzerinde tam kontrol sahibi olmasını amaçlayan bir ekosistem oluşturmaktır.

2016 yılında piyasaya sürülen Waves, o zamandan bugüne birkaç blok zincir tabanlı çözüm yayınladı. Waves’in teknolojisi, blokzincir sistemlerinin özelliklerinden yararlanmak isteyen geliştiriciler ve şirketlerin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlandı.

WAVES coin nedir?

Kısaca açıklamak gerekirse kısaltma olarak “WAVES” ifadesinin kullanıldığı, WAVES coin, diğer kripto paralar gibi ticaret yapmak, belli bir değeri depo etmeyi sağlamak için ortaya çıkarılan bir kripto para birimidir. Waves’in yapısı Bitcoin’de de olduğu gibi açık kaynak kodludur. Ayrıca yapılan her bir transferi görmenizi sağlayan bir yapıya sahiptir.

Bu yapıyı Bitcoin Rehberi yazımızda detaylı bir şekilde anlatmıştık. Dilerseniz bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

WAVES, Waves ağının sürdürülmesi ve çalışmasında önemli bir rol oynar. WAVES, özel token’lar oluşturmak ve işlem ücretleri ödemek için kullanılır. Ayrıca WAVES token’larının arzı sınırlıdır. Zamanın tümünde sadece 100 milyon WAVES bulunacaktır.

Waves hangi ülkeye ait?

Waves projesi Ukrayna vatandaşı olan Alexander Ivanov tarafından kurulmuştur. 

Waves’in sahibi kim?

Waves’in sahibi Alexander Ivanox isimli Ukraynalı bir girişimcidir.

Waves nasıl çalışır? Mantığı nedir?

Waves de diğer kripto paralar gibi Blockchain alt yapısını kullanır. Diğer kripto paralardan ayrılan birkaç özelliği sebebiyle Blockchain’e kesin olarak ihtiyaç duymamaktadır.

Waves coin, Bitcoin ağında bulunan node’lar üzerinden değil de node’ları birleştiren bir algoritma yapısına sahiptir. Diğer bir açıklaması ise ağda bulunan full node’lar ile çalışmak yerine lightwieght ve full node’ları birleştiriyor diyebiliriz.

Bu sayede ise işlem geçmişine ihtiyacı kalmıyor. Kısaca basit veri kullanarak ağda gerçekleşen işlemleri yerine getiriyor.

WAVES coin nasıl alınır?

WAVES’i kripto para borsalarından elde edebilirsiniz. Kullandığınız kripto para borsasının güvenilir olduğuna lütfen dikkat edin. Bu konuya En iyi Bitcoin borsaları yazımızda değinmiştik. Dilerseniz, linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. 

Waves, bugün dünyada en çok işlem gören kripto paralardan biri konumunda. 260 milyon dolarlık piyasa değeriyle en büyük ilk 60 kripto paradan biri olan Waves, dünyanın en popüler borsalarında listeleniyor. Binance, Kraken, Huobi, OKEx, Bittrex bunlardan birkaçı. WAVES’i Paribu’dan Türk Lirası ile de almak mümkün.

Waves’i bu platformlardan değil de WAVES’in kendi platformu üzerinde bulunan merkezi olmayan borsa Waves Exchange’den de alabilirsiniz. 

 

Waves coin madenciliği

Kripto paraların madenciliği oldukça popüler bir iş haline geldi. Ancak Waves Coin; Bitcoin, Ethereum ya da diğer kripto paralar gibi madenciliği yapılan bir yapıya sahip değil.

Bitcoin’de arz 21 milyon iken şimdiye kadar bu miktarın 18 milyondan fazlası madencilik ile çıkarıldı. Bununla birlikte Waves Coin’in arzı 112 milyondur ve 112 milyon Waves Coin’in hepsi de piyasada bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir | Bitcoin Rehberi

Waves madenciliği diye bir durum söz konusu değil ancak bu kripto parayı ortaya çıkaran isimler, madencilik yerine farklı bir alternatif getirdiler. Bu alternatif ise “Masternode” olarak adlandırılır. Türkçe karşılığı ise “Ana Düğüm” demek.

Bu yöntem ile yeni Waves Coin elde edebilirsiniz fakat en az 10 bin Waves sahibi olmanız gerekiyor. Eğer cüzdanınızda 10 bin Waves yoksa diğer bir alternatife yönelebilirsiniz.

O da blok üretimi için işlem ücretine dahil olup Waves Coin kiralamak. Bu durumu ise madencilik havuzuna ya da bulut madenciliğine benzetebiliriz. Bunun sizin için ifade ettiği durum ise ağda bulunan blok zincir sistemine dahil olarak ağa katkıda bulunmaktır.

Eğer kiraladığınız kişiler blok zinciri tamamlayabilirse elde edilen gelirler Waves Coin’in asıl sahibine gidiyor. Daha sonra da coin’leri kiraladığınız kişi size elde ettiği gelirden pay veriyor.

Okuma Önerisi | Bitcoin Madenciliği 

Waves coin analiz

WAVES’in Değeri ₺52.30 (10 Ağustos 2023)
Kripto Para Piyasası Sıralaması #132
10/08/2023 Piyasa Değeri ₺5.870.348.272 TRY
Son 24 Saatlik Hacmi ₺876.200.203 TRY
Dolaşımdaki WAVES Arzı 112.180.388 WAVES
Borsalardaki En Yüksek Değeri ₺1,686.15 (31 Mart, 2022)
En Düşük Değeri ₺3.32 TRY(2 Ağustos, 2016)

 

Waves coin grafik

Waves coin grafiklerine baktığımızda Ocak 2018’de 18 dolarla şu ana kadar ulaşabildiği en yüksek seviyeye ulaştığını görüyoruz.

waves coin grafik

Waves coin nedir ve waves coin nasıl alınır gibi soruları yanıtlandırmaya çalıştık. Eğer soru, yorum ya da görüşleriniz varsa yorumlar kısmında belirtebilirsiniz. Kripto paralar hakkında gelişmeler için de bağlantıya – Güncel Bitcoin Haberleri – tıklayabilirsiniz.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl