Wormhole hack’lendi, 120 bin ETH çalındı

Solana ile diğer merkeziyetsiz finans (DeFi) ağları arasında köprü olarak işlev gören Wormhole protokolü hack’lendi.

Saldırı sonucunda 120 bin ETH çalındı. Mevcut fiyatlarla bu miktar, 324 milyon doların (yaklaşık 4.3 milyar TL) üzerinde bir değere denk geliyor.

Wormhole’dan çalınan bazı ETH’lere ait işlemler, Etherscan

Wormhole’un Twitter hesabından TSİ 23.42’de yapılan açıklamada, ağın olası bir güvenlik istismarı durumu araştırıldığı için bakım nedeniyle çevrim dışı olduğu bildirildi. Elde edilen bilgilerin hızlı bir şekilde aktarılacağı kaydedildi. Wormhole’un internet sitesine girildiğinde ziyaretçileri, “Portal geçici olarak kullanım dışı” uyarısı karşılıyor. Diğer yandan ekip, hacker’a da on-chain mesaj göndererek çaldığı fonları iade etmesi için 10 milyon dolarlık ödül teklif etti.

İlk etapta saldırıda 80 bin ETH çalındığı belirtilmişti, daha sonra miktarın 93 bin ETH’nin üzerinde olduğu anlaşıldı. Wormhole ekibinin bugün TSİ 01.42’de gelen son açıklamasına göre ise toplamda 120 bin ETH’lik bir kayıp var.  Ayrıca wETH’nin ETH ile 1:1 oranında desteklenmesini sağlamak için önümüzdeki saatlerde ETH eklemesi yapılacağı ifade edildi. Son olarak ağın hızlı bir şekilde normal işleyişine dönmesi için çalışıldığı bilgisi verildi.

DeFi’daki en büyük ikinci hack olayı

Bu, DeFi protokolleri arasında bugüne kadar gerçekleşen en büyük ikinci hack olayı. Birincisi ise Ağustos 2021’de Poly Network’e yapılan saldırıydı. O sırada 600 milyon dolarlık kripto para ele geçirilmişti.

*Güncelleme: Haberin ilk versiyonundaki 80 bin ETH ibaresi, 93 bin olarak değiştirildi.

*Güncelleme 2: Ekibin 120 bin ETH çalındığına dair resmi açıklaması eklendi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl