McCaleb, XRP’leri satmaya devam ediyor: 1 ay kaldı

Ripple şirketinin kuruluş döneminde yer alan ve daha sonra firmadan ayrılarak yüklü miktarda XRP tazminatı alıp, bu token'ları düzenli olarak yıllardır satan Jed McClaleb'in elindeki XRP miktarı artık iyice azalmaya başladı.

Ripple şirketinin kurucularından olan ve ilk yıl CTO olarak görev yaptıktan sonra 2014’te ayrılarak Stellar Lumens (XLM) projesini başlatan Jed McCaleb’in (fotoğrafta sağda) satacağı XRP sayısı artık iyice azalmaya başladı. McCaleb’in XRP bakiyesini takip eden Jed Balance adlı sitede yer alan bilgiye göre, XLM kurucusunun cüzdanında artık 104 milyondan daha az XRP bulunuyor.

Satacağını en baştan söylemişti

Toplamda 8 milyar XRP’yi Ripple şirketinden ayrıldıktan sonra tazminat olarak alan McCaleb, o dönemden bu yana taksitle kendisine verilen XRP’leri düzenli olarak satıyordu. Hatta McCaleb’in, XRP üzerinde oluşturduğu satış baskısı nedeniyle token topluluğundan da ciddi tepkiler aldığı biliniyordu. Ancak McCaleb, daha önceden bu amacını açıklamış ve elde ettiği tazminatı sürekli ve kademeli şekilde satacağını duyurmuştu.

1 ay içinde tüm XRP’ler bitecek

McCaleb’in elinde şu anda 103 milyon 565 bin XRP bulunuyor ve başarılı geliştiricinin satış hızına göre bu rakam yaklaşık 1 ayda bitecek. Düzenli olarak XRP’leri satan McCaleb, bazı günler 3 milyonun, bazı günler ise 4 milyonun üzerinde XRP satışları yapıyor. Ancak bu düzen dışında hareketler de olmuyor değil. Örnek olarak McCaleb, 3 Haziran’da hiçbir XRP satışı yapmazken, 28 Mayıs’ta ise 8 milyon 600 binlik, 26 Haziran’da ise 7 milyon 300 binlik satışlar yaptı. Dolayısıyla McCaleb, XRP’lerini birkaç gün içinde de tüketebilir.

McCaleb’in elindeki XRP’lerin zaman içinde değişimi

McCaleb kripto para sektörünün içinde erken dönem yatırımcılarının da yakından tanıdığı bir isim oldu. Ünlü yönetici, bir dönemin en çok konuşulan ve etkileri bugüne kadar ulaşan Bitcoin borsası MtGox’un, borsa olmadan önce bir oyun kart değişim sitesi olarak kurucusuydu. McCaleb siteyi, Fransız genç Mark Karpeles’e satmıştı. Karpeles de, MtGox’u bir Bitcoin borsasına çevirmiş ancak daha sonra borsadaki Bitcoin’ler çalınarak sektöre tarihin ilk büyük darbesi vurulmuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl