XRP destekçisi avukat: Hakim kriptoyu anlarsa Ripple davayı kazanır

SEC'nin 2020 yılının aralık ayında Ripple şirketine açtığı davadan sonra özellikle Twitter'da mahkeme hakkında önemli detaylar veren XRP destekçisi avukat Jeremy Hogan'dan ilginç bir yorum daha geldi. Hogan, yatırım sözleşmesi tartışmaları etrafında Ripple'ın merkeziyetsizlik üzerinden davayı kazanabileceğini ve bunun için hakimin kripto para teknolojisinin ne olduğunu anlaması gerektiğini söyledi.

Ripple ile SEC arasındaki davada yaklaşık 2,5 senenin ardından sona gelinirken, hakim Analisa Torres’in kısa süre içerisinde bir karar vermesi bekleniyor. Davanın açıldığı ilk günden bu yana ise özellikle Twitter üzerinden bilgilendirmelerde bulnan Ripple destekçisi avukat Jeremy Hogan, şirketin davayı merkeziyetsizlik üzerinden kazanabileceğini belirtti.

“SEC sözleşme olmayan örnekleri de gösterdi”

Twitter’dan konuyla ilgili bir “flood” yazan Hogan, davanın kripto paraların geleceğini yakından ilgilendirdiğini belirtti ve özellikle yatırım sözleşmesi ile merkeziyetsizlik konularının önemine değindi:

“Bu dava, kriptonun geleceğini yakından ilgilendiren detaylar hakkında kararların verileceği bir davadır. Ripple’ın, bir varlığın yatırım sözleşmesi olması için ortada bir sözleşme olması gerektiğini belirten argümanına karşı, SEC birçok seviyede çeşitli örnekler verdi. Burada Howey testinin, her alım için bir sözleşme önermediğini söyleyebiliriz. Kâr elde etme beklentisi de sözleşme tanımına giriyor. Maalesef SEC, bu konularda daha önce birçok kripto şirketine karşı davalar kazandı”

“Sadece merkeziyetsizlik kalıyor”

Yatırım sözleşmesi tartışmasında Ripple şirketinin çok fazla avantaja sahip olmadığını belirten Hogan, burada şirket için kalan son alanın ise merkeziyetsizlik olduğunu söyledi:

“Daha önce kripto şirketlerinin davalar kaybetme sebebi, olaya geleneksel bakış açısından bakılmasıydı. Howey’de belirtilen alımlar gibi gözükse de böyle değil. Çünkü geleneksel yatırımlarda, birinin sizin yatırımınızı berbat etmesi durumunda alım yapmanın hiçbir mantığı yoktur. Ve geleneksel yatırımlar merkezi bir kurum aracılığıyla yapılır. Yatırım sözleşmeleri de bu kurumlar tarafından satılır. Ancak kriptoda işler değişir. Kimse ağı kontrol edemez. Dolayısıyla kimseyle bir sözleşme yapmadan XRP alabilirsiniz. Dolayısıyla bu merkeziyetsizlik farkı yaratan unsur haline geliyor.”

“Hakim kriptoyu anlarsa Ripple kazanır”

Merkeziyetsizliğin önemine vurgu yapan Hogan, hakim Analisa Torres’in bu konuya teknoloji yönünden bakabileceğini ve bunun davayı Ripple’a kazandırabileceğini ifade etti:

“Bu merkeziyetsizlik unsuru sayesinde ben hakimin bu teknolojiyi anlayabileceğini düşünüyorum. O zaman Ripple davayı kazanacaktır. Eğer hakim kriptonun ne olduğunu anlamazsa, o zaman bir temyiz mahkemesine gidilebilir. Howey testine karşı Ripple kazanırsa, ABD’de kripto da kurtulmuş olur. SEC için büyük darbe olmaz ama geri adım atmış olurlar. Howey testinin zamanı hala dolmadı ama artık güncellenmesi gerekiyor. Bu çok zor değil”

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl