Ripple’ın XRP satışlarının mahkeme tarafından yatırım sözleşmesi olmadığına hükmedilmesi, XRP fiyatında büyük yükselişlerin yanı sıra işlem hacimlerinde de 18 kat artış getirdi.

İşlem hacmindeki bu devasa artış, mahkemenin XRP kararının ardından borsaların birbiri ardına yaptıkları listelemelerle oluştu. Bilindiği üzere SEC’nin 2020’nin Aralık ayında Ripple’a dava açmasını takiben başta Coinbase olmak üzere birçok büyük borsa XRP’yi listeden çıkarmışlardı. Kararın Ripple’ın lehinde olmasıyla aynı borsalar, XRP’yi tekrar listelediler.

Bu sayede XRP’de 24 saatlik işlem hacmi, 613 milyon dolardan 11 milyar 250 milyon dolara yükseldi. Söz konusu artış, yüzde 1700’e denk geliyor.

XRP, kararının ardından yüzde 100 arttı, dördüncü kripto para oldu

Öte yandan XRP fiyatı, kararın açıklanmasını takip eden üç saat içinde yüzde 100 artarak 0.47 dolardan 0.93 dolara yükseldi. Token’ın fiyatı o zamandan bu yana düştü ancak bu haberin yazıldığı saat itibarıyla hâlâ 0.70 dolar civarında seyrediyor.

Ek olarak, XRP’nin piyasa değeri de 24 milyar dolardan yaklaşık 43 milyar dolara ulaştı. XRP böylece Bitcoin, Ether ve USDT’nin ardından piyasa değerine göre en değerli dördüncü kripto para birimi konumuna geldi.

Açık pozisyonlar da yılın rekorunu kırdı

CoinGlass verilerine göre türevler için küresel hacim ağırlıklı fonlama oranları tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yüzde 0.014’e ulaştı. Fonlama oranlarındaki artış bazen daha fazla yatırımcının uzun pozisyon aldığının ya da fiyatın yükseleceğine dair pozisyon açtığının bir işareti olarak görülüyor. XRP vadeli işlemlerinde açık pozisyonlar da 1.08 milyar dolarla yılın en yüksek seviyesinde bulunuyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl