Bitcoin haberleri - Uzmancoin - Kripto para ve altcoin

Cardano kurucusu: XRP menkul kıymet değil ama dağıtımda sorun olabilir

Önde gelen kripto para projelerinden Cardano'nun kurucusu Charles Hoskinson, XRP'nin bir menkul kıymet olduğunu düşünmediğini ancak ilk zamanlarda statüsünün farklı olabileceğini söyledi.

xrp-ripple

Cardano kurucusu Charles Hoskinson, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu SEC’nin XRP ve Ripple konusundaki son hamlesini değerlendirdi. ‘Bana istediğini sor’ video etkinliğinde konuya değinen Hoskinson kripto paraların kategorize edilmesinin zor olduğunu belirtti ve “Kripto paralar hem hiçbir şey yapmaz hem de her şeyi yapar” yorumunda bulundu.

Kripto paraların bazı günler menkul kıymet gibi, bazı günler ise emtia gibi göründüğünü belirten Hoskinson şu ifadeleri kullandı:

“Kripto paralarla ilgili sorun aslında hem hiçbir şey yapmamaları hem de her şeyi yapmalarıdır. Bazı günler menkul kıymet bazı günler emtia, bazen para, bazen de bambaşka bir şey olarak görünebilirler. Birçok açıdan kripto paralar kök hücreler gibidir. Bir kök hücre, süper hücredir ve onlar kalp ya da beyin hücresi de olabilirler. Bu yüzden regülasyon konusu kripto paralar için karmaşık ve zordur. Regülasyonlar kök hücreleri görmezler. Onlar kalp ve beyin hücrelerini görür sonra kök hücreye ulaşmak isterler.”

Menkul kıymet değil ancak ilk zamanlarda statüsü farklı olabilir

Hoskinson, XRP’nin 8 yıllık geçmişine baktığı zaman onun bir menkul kıymet olmadığını düşündüğünü buna rağmen ilk zamanlardaki statüsünün de farklı olabileceğini belirtti:

“Daha önceki açıklamalarımda da XRP’nin bir menkul kıymet olmadığını düşündüğümü söylemiştim. Şu andaki formuna, kullanım durumuna ve ekosistemin merkeziyetsizlik seviyesine baktığım zaman bunun kesinlikle doğru olduğunu görüyorum. Peki, hayatının belli bir dönemi menkul kıymet olmuş olabilir mi? Bu konuda adil bir tartışma ortaya konmalı”

Dağıtılma şeklinden dolayı bu sorunla karşılaşılmış olabilir

Hoskinson ayrıca XRP’nin dağıtılma şeklinden dolayı da bu sorunla karşılaşmış olabileceğini söyledi:

“Belirttiğim gibi ben menkul kıymet olduğunu düşünmüyorum. Kök hücre argümanımı yineliyorum. Ancak ortada da menkul kıymete benzer bazı durumlar söz konusu. Örnek olarak akıllı kontratlar devrindeyiz ve bir token’ın dağıtımından dolayı neden gerçek bir şirket suçlansın ki? Bunun hiçbir mantığı yok. Zaten çalışan bir ağın varken bunu yapmana gerek yok. Bu bile tek başına sorunlu bir durum. Özellikle de parayı saklayan şirketin onu harcama takdirine sahip olması bakımından… ”

EOS ve XRP konusu aynı değil

Daha önce EOS’a açılan davayı da yorumlayan Hoskinson, iki iki konunun aynı olmadığını belirtti:

“EOS konusunda aslında SEC’nin bulduğu bir boşluk vardı. ‘Dan Larimer ve şirketin sattığı ERC 20 token’ına odaklanacağız ve bunun bir menkul kıymet olduğu yönünde pozisyon alacağız’ demişlerdi. Sonra da bunun için onlara ceza kestiler. Ancak bu ERC 20 token’ını bugün dağıtımda olan EOS’a bağlayamadılar. O zaman da ‘ Belki menkul kıymettir, belki de değildir, bunu düşünmeyeceğiz’ dediler. Bu şekilde aslında iki taraf da kendisini kurtardı. SEC yaptırım uygulamış oldu ve 24 milyon dolar ceza kestiler. Block.one da cezasını ödeyip, ağını çalıştırmaya ve hayatına devam etti.

XRP’de olan durum ise bir kaçış yolunun olmaması… SEC, XRP’nin 2012’de ve 8 yıl sonra bugün menkul kıymet olduğunu belirten bir pozisyon almış durumda. Peki en sonunda tüm bunların anlamı ne? Bence menkul kıymet kanunları, içeride trade (insider) regülasyonları ve buna benzer kurallara dayanacaklar. Sırasıyla tüm bu noktaları birleştirecekler”

XRP’nin menkul kıymet kabul edilmesi altcoin’lerde domino taşı etkisi yaratmaz

XRP’nin bir menkul kıymet kabul edilmesi durumunda, bunun altcoin piyasasında bir domino taşı etkisi yaratmayacağını belirten Hoskinson şu ifadeleri kullandı:

“Ripple batarsa, yanarsa, XRP düşerse tüm kripto para endüstrisinin de kötü olacağını ya da menkul kıymet sayılacağını sanmıyorum. Böyle bir şey olmaz. Açıkçası 2021’deki büyük kavga ‘proof-of-stake’ kavgası olacak. Hisse kanıtı, bir kripto parayı menkul kıymet yapar mı? Bence yapmaz. Ancak bu konu hiç mahkemeye taşınmadı. Proof-of-burn de, bir dağıtım mekanizması olarak taşınmadı. Kripto para evreninde cevapları belli olmayan sorulardan bazıları bunlar. Nasıl Libra sabit coin’leri ön plana çektiyse ve konuşulmasını sağladıysa, Ethereum da bu konunun konuşulmasını sağlayacak. Ama bu davayı Ripple kazanırsa, o zaman muhtemelen bir kripto para için menkul kıymet yorumu yapmak çok daha zor olacaktır”

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl