Yakın zamanda SEC’den onay bekleyen 6 Bitcoin ETF’i ve tarihler

Dünya genelinde Bitcoin ETF çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. ETF’lerin bir numaralı kripto paraya önemli bir para girişi sağlaması bekleniyor, özellikle ABD’de bir Bitcoin ETF‘i onaylanırsa.

ETF başvurularını alan ve buna ilişkin bir karar vermekte yetkili olan kurum ise Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC). 2021’e kadar gelen başvuruları reddeden kurumun bu sene bir Bitcoin ETF’ine onay verebileceği değerlendiriliyor. Onay alacak ETF’in ilk etapta doğrudan Bitcoin’e yatırım yapan bir ETF değil de Bitcoin vadeli işlem kontratlarına yatırım yapan bir ETF olacağı tahmin ediliyor. Öte yandan ETF’lerin onay alması ya da reddedilmesi halinde piyasada ani hareketler olması muhtemel gözüküyor. O nedenle Bitcoin ETF takvimi önem taşıyor. Peki, önümüzdeki süreçte hangi Bitcoin ETF başvuruları konuşulacak, onaylanması muhtemel olanlar hangileri? Kısa bir özet:

1. ProShares Bitcoin Strategy ETF

Bloomberg araştırma analisti Seyffart’a göre, ProShares’in sunduğu ETF’nin onaylanması diğerlerine göre daha muhtemel. Çünkü, SEC daha önce aynı şirket ile bir yatırım fonu üzerinde anlaşmıştı. Ayrıca, ProFunds/ProShares şirketinin BTCFX adında Kanada’da onaylanmış bir ETF’i bulunuyor. Dolayısıyla potansiyel olarak diğerlerinden daha önde gözüküyor.

ProShares’in sunduğu ETF’nin olası onay tarihi 18 Ekim 2021.

2. Valkyrie Bitcoin Strategy ETF

Dijital varlık ve alternatif varlık yatırımları ile bilinen Valkyrie Investments, Bitcoin ETF başvurusunu Ocak 2021’de yaptı. Bu ETF’nin Chicago Ticaret Borsası’nın referans fiyatı ile NYSE (New York Stock Exchange) üzerinde işlem görmesi bekleniyor. Böylelikle yatırımcıların farklı stratejiler edinmesi mümkün olacak. Bitcoin’lerin saklanması ise Xapo’nun soğuk cüzdanlarında gerçekleşecek.

Valkyrie’ın sunduğu ETF’in olası onay tarihi 25 Ekim 2021.

3. Invesco Bitcoin Strategy ETF

Bitcoin ETF başvurusunu, Galaxy Digital ile ortak olarak yapan Invesco da onay konusunda beklentinin büyük olduğu şirketlerden. Şirket, ABD’deki en büyük dördüncü ETF sağlayıcısı olarak karşımıza çıkıyor. Amerikan piyasalarındaki ETF kısmında tecrübeli olan Invesco’nun ETF’inin onaylanması kripto para piyasalarına olumlu yansıyabilir.

Invesco şirketinin sunduğu ETF için de muhtemel onay tarihi 19 Ekim 2021.

4. VanEck Bitcoin Strategy ETF

Bitcoin ETF başvuruları arasında ilk sıralarda yer alan VanEck, 2018 yılından beri Bitcoin ETF onayı almak için çalışıyor. 2018’de yaptığı ilk başvuruyu 2019 yılında geri çeken şirket, ikinci bir başvuruyu 2020 yılının Aralık ayında yaptı. 

Bunun en temel sebebi de SEC başkanının o tarihlerde değişmiş olması. VanEck, kripto piyasalarının manipülasyona karşı güçlü olacağını kanıtlamayı hedefliyor. Böylelikle, 2016’dan beri piyasanın kurumsal bir döngüye girdiğini de kanıtlayabilecek.

VanEck’in Bitcoin ETF başvurusu için 25 Ekim’de bir karar verilmesi bekleniyor.

5. Galaxy Bitcoin Strategy ETF

New York merkezli bir varlık yönetim şirketi olan Galaxy Digital’in dünyanın farklı yerlerinde ofisleri bulunuyor. Şirket, varlık yönetimi yapmanın yanı sıra madencilik faaliyetlerinde de yer alıyor. Galaxy’nin ETF’i, NYSE Arca’da listelenebilir.

Galaxy’nin Bitcoin ETF’i için olası onay tarihi 1 Kasım 2021.

6. Advisorshares Managed Bitcoin Strategy ETF

Varlık yönetim şirketi olarak bilinen Advisorshares Managed, birçok farklı tipte ETF hizmeti veriyor. Başvuruya göre, varlıklarının büyük bir çoğunluğunu Bitcoin ETF’lerine yatırmayı planlıyor. Şirketin başvurusu, Ağustos ayının sonlarında tamamlandı ve dosyalaması SEC’nin isteklerine göre yapıldı.

Advisorshares Managed’in Bitcoin ETF başvurusu için olası onay 3 Kasım’da verilecek.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl