Yapay zeka token’larına Nvidia dopingi

Çip üreticisi Nvidia'nın yapay zeka uygulamalarını kolaylaştıran çiplere yönelik güçlü talebini duyurmasının ardından, yapay zeka ile ilgili kripto paraların değerinde artış yaşandı.

Önde gelen çip üreticisi şirketlerden biri olan Nvidia’nın ilk çeyrek gelirlerinde, bir önceki döneme kıyasla yüzde 19’luk artış olması, hisselerinde sert yükselişlere yol açtı. Ayrıca piyasa değeri 1 trilyona yaklaşan şirketin ilk çeyrek raporunda yapay zeka talebindeki artışı raporlaması yapay zeka temalı kripto paraları yükselişe geçirdi.

Yapay zeka token’larında çift haneli artış

Bu alana odaklı projelerden SingularityNET (AGIX) yüzde 19’a varan bir artış yaşayarak 29 sentlik bir değere ulaştı. Kripto para Cortex (CTXC) yüzde 6’lık yükseliş yaşayarak 17 sentten fiyatlandı. Benzer şekilde, Measurable Data Token (MDT) yüzde 6.5’lik bir artış göstererek değerini token başına 4 sente çıkardı.

Piyasa değeri 195 milyon dolar olan Fetch.ai (FET) yaklaşık yüzde 5 değer kazanarak 23 sentten işlem görmeye başladı. Bu arada, Bitcoin ve Ether de dahil olmak üzere kripto para piyasasının geri kalanının çoğu yatay seyretti.

2024’ün 2. çeyreği için beklentilerin üzerinde öngörü

S&P 500 ve Nasdaq Composite’de, Nvidia’nın etkileyici satış tahminlerine ve yapay zeka yeteneklerine yönelik artan talebe atfedilen son artış, kripto para yatırımcılarının duyarlılığını olumlu yönde etkiledi.

Buna ek olarak, tartışmasız en büyük haber Nvidia’nın 2024 yılının 2. çeyreği için yaptığı yönlendirmeyle oldu. Şirket, 2024 yılının 2. çeyreği için analist beklentilerinin çok üzerinde bir gelir öngördü.

Perşembe günü, Bitcoin ve Ether, yatırımcıların uzun bir hafta sonu tatili beklentisiyle dikkatlerini borç tavanı konusunda devam eden tartışmalara yönelterek istikrarlı bir eğilim sergiledi. Çarşamba günü yapılan son Fed toplantısının yayımlanan tutanakları, merkez bankasının faiz artırımına ilişkin uygun hareket tarzı konusunda yetkililer arasında fikir birliği olmadığını gösteriyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl