Yapay zeka ile üretilen “Pentagon patlaması” kriz çıkardı: Elon Musk haklı mı?

ABD'de dün ortaya atılan ve kısa süreli olsa da büyük panik yaratıp çeşitli Twitter haber hesaplarından "Pentagon'da büyük patlama" olarak paylaşılan bilgiler, hem geleneksel hem de kripto piyasalarında düşüşler yaşanmasına sebep oldu. Bu düşüşler saman alevi tarzında olurken, en çok konuşulan konu ise yapay zekanın tehlikeli olup olmadığı tartışması oldu.

OpenAI şirketinin aralık ayında ChatGPT’yi tanıtmasıyla hayatımıza çok daha agresif şekilde giren yapay zeka teknolojisi yoğun şekilde konuşulmaya devam ederken, dünkü “sahte Pentagon patlaması”, korkuları ve tartışmaları başka boyutlara taşıdı.

Sosyal medyada birçok haber hesabının son dakika gelişmesi olarak verdiği haber kısa süreli panik yaşanmasına ve piyasa endekslerinde de düşüşler görülmesine sebep oldu. Gerçeğin sonradan ortaya çıkması yüreklere su serperken, yapay zeka tartışmaları ise bambaşka boyutlara taşındı.

Yapay zeka ile üretilen sahte Pentagon patlaması görseli

Elon Musk haklı mı?

Haberlerin yayılmasının ardından ABD devlet kurumlarından teker teker “Patlama yok” paylaşımları yapılırken, uzmanlar ise yapay zekanın kısa sürede nasıl bir panik yaratabildiği konusunu tartışmaya başladılar. Birçok uzman, gelişmiş yapay zeka sistemlerinin dünya çapındaki kötü niyetli aktörler için araç haline gelebileceğini ve yanlış bilgilerin yayılarak “çevrim içi kargaşa”ya neden olabileceğini ifade ediyor.

Hatırlanacağı üzere OpenAI şirketini açık şekilde eleştiren Elon Musk, birkaç ay önce ChatGPT geliştirmelerinin 6-7 aylık süreliğine de olsa durdurulması gerektiğini belirtmişti. Musk’ın da imzasının bulunduğu mektuba, içinde iş adamları ve geliştiricilerin de olduğu 1000’den fazla kişi imza atmıştı.

OpenAI şirketi ise Musk’ın bu yorumlarına cevap vermemişti. OpenAI yatırımlarıyla bilinen Bill Gates ise yapay zeka konusunda birçok bilinmezliğin olduğunu ve bu konuda durup durmama konusunda bile kararın verilmesinin zor olduğunu belirtmiş ve yine Musk’a karşı çıkmıştı.

Kriptoda da görülmüştü

Yapay zeka tehlikesi aslında kripto para sektörünün yabancı olduğu bir konu değil. Geçtiğimiz sene birçok kripto şirket CEO’su ve yöneticilerinin yapay zeka ile görüntüleri oluşturulmuş ve birçok sahte airdrop kampanyasıyla dolandırıcılık faaliyetleri ortaya konmuştu. Elon Musk, CZ, Donald Trump ve birçok ünlünün de yapay zeka ile “deep fake” görüntüleri oluşturulmaya devam ediliyor.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl