Yatırım fonları bu hisselerden vazgeçmiyor: En çok tutulan 10 hisse!

hisse senedi fon tercihleri

Son yıllarda ülkemizde borsa yatırımı yapan kişi sayısının artması beraberinde farklı yatırım araçlarına olan ilgiyi de artırdı. Fon yatırımı, hisse senetlerine yatırım yapan kişilerin ilgisini çeken bir diğer araç oldu. Özellikle uzun vadeli yatırımda fonların sağladığı kazançlar dikkat çekti.

Yatırım yapılabilecek pek çok fon çeşidi bulunuyor. Ancak Türkiye’de fonlar arasında son dönemlerde en popüler olan fonlar hisse senedi fonları. Hisse senedi fonu, çeşitli hisselerden sepet yaparak yatırımcıların varlıklarını değerlendirdikleri yatırım aracıdır. Bireysel yatırımcı kendisi hisse seçmek, analiz yapmak ve bunun takibini sürdürmek yerine güvendiği bir aracı kurumun hisse senedi fonuna yatırım yapabilir.

Hisse senedi fonları her ay sepetlerinde bulundurdukları hisseleri kamuoyuna açıklıyor. Bu fonlar yüksek riskli hisse senetlerinden ziyade daha güçlü şirketlerin hisselerini tercih ediyor.

Geçtiğimiz ay hisse senedi fonları elinde en çok MAVI hissesini bulunduruyordu. Bu ay ise zirve değişti ve hisse senedi fonlarının ortak olarak tuttuğu hisselerin başında THYAO yer aldı.

İşte hisse senedi fonlarının en çok tercih ettiği 10 hisse senedi

  1. Türk Hava Yolları (THYAO) – 11 fon tarafından tercih edildi
  2. Mavi (MAVI) – 11 fon tarafından tercih edildi
  3. Turkcell (TCELL) – 10 fon tarafından tercih edildi
  4. Tüpraş (TUPRS) – 9 fon tarafından tercih edildi
  5. Türk Telekom (TTKOM) – 9 fon tarafından tercih edildi
  6. Türkiye İş Bankası (ISCTR) – 9 fon tarafından tercih edildi
  7. BİM (BIMAS) – 9 fon tarafından tercih edildi
  8. Torunlar GYO (TRGYO) – 8 fon tarafından tercih edildi
  9. Pegasus (PGSUS) – 8 fon tarafından tercih edildi
  10. Migros (MGROS) – 8 fon tarafından tercih edildi

Türk Havayolları (THYAO) geçtiğimiz ay 9 hisse senedi fonu tarafından tercih edilirken bu ay 2 fon daha sepetine THY hissesini ekledi.

Mavi, Bim, İş Bankası ve Turkcell Mart ve Nisan ayında aynı sayıda fon tarafından tercih edildi ve herhangi bir değişiklik olmadı.

Tüpraş ve Türk Telekom’u ise Mart ayında 8 fon tercih etti. Bu ay ise birer fon daha bu şirketleri sepetine ekledi.

Torunlar GYO ise hisse senedi fonları arasından öne çıkan gayrimenkul şirketi oldu. Torunlar GYO’nun bünyesinde AVM, marina, konut ve otel gibi farklı işletmeler mevcut.

Sizler de TEFAS üzerinden hisse senedi yoğun fonların aylık, üç aylık, yıllık ve daha uzun periyolardaki getirilerini gözlemleyebilirsiniz.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl