Yatırımcılar “daha önce görülmeyen seviyede” Bitcoin çekiyor

Bu yaz kripto kredi şirketlerinin çöküşünü takiben yatırımcılar Bitcoin’lerini toplu olarak kripto para borsalarından çekmeye başladı. Analiz firması Glassnode, borsalardaki Bitcoin bakiyesinin dört yılın en düşük seviyesine ulaştığını belirtti.

Arcane Research’ün Twitter hesabından yaptığı paylaşıma göre, Bitcoin yatırımcıları kripto para borsalarından varlıklarını son sürat çekmeye başladı.

“Daha önce böylesi görülmedi”

Arcane Araştırma ekibi, yılın başından beri fark ettikleri negatif akış hakkında bilgi verdi. Araştırma şirketi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Bitcoin yatırımcılarının, bu yaz başlarında Celsius, Babel Finance gibi kripto kredi veren şirketlerde yaşanan likidite krizini takiben daha önce görülmemiş bir şekilde Bitcoin’lerini borsalardan çektiklerini belirtti. Arcane Research ayrıca, kripto kredi veren şirketlerle ilgili sorunların yatırımcılara ciddi zararlar verdiğini ve kripto para borsalarına olan güvenin kaybedileceği olasılığına vurgu yaptı.

“Borsalardan daha önce hiç görülmeyen miktarlarda Bitcoin çıkışı yaşanıyor” Kaynak: Arcane Research

Şu anda borsalarda 2.1 milyon Bitcoin var ancak bu sayı 2022’in yedi ayında azaldı. Bu yıl, ocak ayından nisan ayına hafif negatif döviz akışlarıyla başladı, daha sonra mayıs ayında önemli net girişler gördü. Fakat bu giriş, Terra Luna krizi nedeniyle uzun sürmedi. Terra olayı, bilindiği üzere, Haziran ve Temmuz ayları boyunca süren bir zincirleme reaksiyonu tetikleyerek hedge fonu Three Arrows Capital başta olmak üzere kripto para piyasasının en büyük hedge fonu şirketlerinden bazılarının çöküşüne neden oldu.

Haziran ayında 119 bin, Temmuz ayında 96 bin Bitcoin borsalardan çekildi. Ağustos ayında ise şimdiye kadar 65 bin Bitcoin kripto para borsalarından çekildi. Bu yaz öncesinde, borsalardan çekilen en büyük Bitcoin miktarı toplam 71 bin BTC’ydi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl