BiLira ile Merkeziyetsiz Finansı (DeFi) Keşfet

bilira (1)

Kripto paraların vaadi, dünyanın neresinde olursanız olun, herkes için para ve ödemeleri evrensel ve demokratik olarak erişilebilir kılmaktır.

defi

Merkeziyetsiz Finans (DeFi) veya Açık Finans akımı bu sözü tam olarak bir adım ileri götürmeyi hedefler. Yani, bugün kullandığınız tüm geleneksel finansal hizmetlere (mevduat, krediler, ticaret, sigorta ve çok daha fazlası) dünya çapında akıllı telefon ve internet bağlantısı olan herkes tarafından erişilebilen küresel ve açık bir altyapı olduğunu hayal edin.

Stabil kripto paralar

Kripto paraların fiyatları günlük %10 gibi büyük sıçramalar yapabiliyor, bu volatilitenin önüne geçmek için fiyatı itibari varlıklara dayalı stabil kripto paralar ortaya çıktı. Örneğin, BiLira (TRYB) Türk Lirası’na endeksli bir stabil kripto paradır ve her zaman 1 TRYB’nin arkasında 1 Türk Lirası bulunur. Genel olarak, stabil kripto paralar, volatiliteden uzak bir kripto değer birimi sağlayarak DeFi protokollerini ve DAPP’leri daha erişilebilir kılmaktadır.

Merkeziyetsiz borç alma ve verme

Günlük yaşamımızda finansal durumumuz ne kadar iyi olursa olsun kredi çekmek her zaman yorucu bir süreç ve sayfalarca okumadan imzaladığımız dokümanlarla doludur. Merkeziyetsiz borç alışverişi kullanıcılara kendi varlıklarını ve kripto paralarını teminat olarak bağlayarak borç alışverişini dakikalar içinde telefonumuza kadar sığdırmıştır.

DeFi protokolleri, telefonlarımızdaki app’lerimiz gibilerdir, tek farkları her birinin blokzinciri ile farklı bir şekilde etkileşimde olmasıdır.

MakerDAO

MakerDAO, Ethereum blokzinciri üzerine inşa edilmiş, kripto para ile teminata bağlanmış, merkeziyetsiz bir borç verme platformudur. Bu platform, akıllı kontratla fiyatı 1 dolara sabitlenmiş DAI stabil kripto parasının ödünç alınmasına olanak sağlar.

maker

Stabil bir kripto para olan DAI değerini 1 USD olarak sabit tutmak için MKR (MakerDAO yönetim tokeni) arza göre üretilir ya da sistemden çıkartılır. MKR kripto parası işlem ücretleri ve sistemde oy verilmesi gibi sistemsel işlevlerde kullanılırken kullanıcılar olarak aldığımız kripto para stabil değere sahip DAI tokenidir.

Bitcoin’in ortaya çıkması ile ilk adımların atılmaya başlandığı ve artık günümüzde ayak seslerinin ciddi bir şekilde duyulduğu alternatif bir finans ekosistemi doğuyor. Paranın kontrolünün tamamen insanlarda olduğu, güvenli ve şeffaf bir ekonomi artık mümkün. Aracıların giderek ortadan kalktığı, kişiden kişiye değer transferinin mümkün olduğu ve bankacılık işlemlerinin (en basit örnek olarak borç alma-verme) bankaya ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilmeye başlanması ne kadar büyük bir ekosistemin doğmaya başladığını gözler önüne seriyor adeta.

bilira

Türk insanının da bu ekosisteme katılması ve faydalanması için BiLira isimli Türk Lirası’na endeksli stabil kripto para şirketi yaklaşık 1 yıldır hayatına devam etmekte. Sadece alternatif ekonomiye katılım için değil, global kripto para borsalarına masrafsız bir şekilde para transferi, uluslararası değer transferleri ve öğrencilere şeffaf bir şekilde burs sağlamak için de fayda sağlıyor. Şimdilik kullanım alanları bu kadarken, gelecekte bu sayının çok daha artacağından şüphe yok.

Gelin şimdi, BiLira nedir, nasıl çalışır ve nerelerde kullanılır sorularına cevap arayalım…

Ele alınacak başlıklar:

  • BiLira nedir?
  • BiLira nasıl çalışır?
  • BiLira nasıl alınır?
  • BiLira nerelerde kullanılır?
Yayınlandı:
Son Güncelleme: