Yetkili açıkladı: ABD, el koyduğu kripto paraların gelirleriyle ne yapıyor?

Suçlulardan ele geçirilen kripto paraların açık artırma usulüyle en çok satıldığı ülke konumundaki ABD'de, bir devlet yetkilisi bu sürecin nasıl işlediğini ve en sonunda elde edilen gelirin nasıl değerlendirildiğini anlattı. Amerikan medyasına konuşan kişi ayrıca, "Devlet fiyatı yüksekten satmak için beklemez" dedi.

ABD’nin uzun süredir Bitcoin başta olmak üzere kripto para açık artırmaları yaptığı biliniyor. Bu varlıkların satış süreci de yoğun şekilde tartışılan bir konu. Hatırlanacağı üzere bir dönemin en çok kullanılan darknet sitelerinden olan Silk Road’dan ele geçirilen Bitcoin’lerin bir bölümü FBI ajanları tarafından çalınmış ve süreç sonunda bu ajanlar tespit edilip görevlerine son verilmişti. Ancak bu konuyla alakalı 450 bine yakın Bitcoin’in de hala kayıp olduğu biliniyor.

“Devlet yüksek fiyattan satış yapmanın yolunu aramaz”

ABD’nin vergi toplamakla yükümlü olan İç Gelir İdaresi’nin (IRS) siber suçlar birimi yöneticisi olan Jarod Koopman ise CNBC’ye verdiği röportajda fiyat manipülasyonu iddialarına da değindi:

“Açık artırmalar adil piyasa fiyatları üzerinden yapılır. Devlet, kripto paraları tepe noktadan satmak için denemelerde bulunmaz ya da bunun yollarını aramaz. Süreç yavaşça ilerler. Kademeli olarak yapılır. Fiyatlayan bileşenlerin dengesini bozmamak adına bir anda tek seferlik satış yapmıyoruz.”

Koopman ayrıca satışların ardından elde edilen gelirlerin, devlet daireleri ve kurumları arasında dağıtıldığını ve orada saklandığını, bu kurumlara ait operasyonlar için kaynak gerektiğinde de zaman zaman buradan yararlanıldığını belirtti:

“Eğer ek gereksinimler olursa, Hazine Bakanlığı’nın üst yönetimine talepte bulunulur ve onlar talebi inceleyerek karar verirler.”

“Fonların nereye gittiği belli değil”

Yine CNBC’ye konuşan ve adını vermeyen bir Adalet Bakanlığı yetkilisi ise bu sürecin sorunlu olduğunu belirterek, dijital varlıklarla ilgili bir veri merkezi olmadığı için, ele geçirildikten sonra nereye gönderildikleri tam anlamıyla net değil” dedi.

“Kaybedilmiş kripto paralar var”

Bu konularla ilgili uzman olan avukat Alex Lakatos ise bazı kripto paraların kaybedilmesinin söz konusu olduğunu söyledi:

“Ele geçirilen kripto paraların tek bir merkezde tutulmadığını biliyoruz. Bazı eyaletlerde kripto paraların kaybedildiğini biliyoruz. Tam bir karmaşa söz konusu. Bu konuda sorumluluk alan bir devlet kurumu da yok. Zaten bunu yapmak isteseler nasıl yapacakları konusunda tam bir mevzuat da yok”

Eski siber suçlar savcısı olan Jud Welle de, bu konudaki kanun ve kuralların yenilenmesi gerektiğini, kripto takibinin ve ele geçirilme durumlarının gittikçe zorlaştığını, kurumların gelişen teknolojiye ayak uydurması gerektiğini söyledi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl