Yüz binlerce Bitcoin’in çalındığı Mt. Gox için tazminat plânı kabul edildi

Bitcoin en büyük düşüşlerinden birinin yaşandığı Mt. Gox borsasının hack'lenme olayından yıllar sonra artık çözüm çok yakın. Milyarlarca dolarlık Bitcoin'in çalındığı olayda, tazminat plânının kesnleşmesiyle birlikte alacaklılar da gelecek ay kayıt yaptırmaya başlayabilecekler.

mtgox

2011 ile 2013 yılları arasında hack’lenen ve 850 binden fazla Bitcoin‘in çalındığı ancak bunların 200 bin adedinin daha sonra bulunduğu Mt. Gox borsasının tazminat plânında sona gelindi.

2014’te iflasını açıklayan ve Bitcoin işlemlerini sonlandıran Tokyo merkezli borsanın tazminat plânından sorumlu mütevelli heyeti başkanı Nobuaki Kobayashi, dün yaptığı açıklama ile tazminat sürecinin alacaklılar tarafından oylandığını ve kabul edildiğini duyurdu.

%50 gerekiyordu, %99 kabul etti

Yıllardır tartışılan ödeme plânlarının sonuncusu, ilk olarak Şubat ayında önerilmiş ve hack olayında kayıp yaşayanların fonlarının kademe kademe ödenmesi durumu ortaya çıkmıştı. 31 Mayıs’tan 8 Ekim’e kadar süren oylama sürecinde, tazminat plânının kabul edilmesi için alacaklıların %50’den fazlasının plânı kabul etmeleri gerekiyordu.

Yapılan açıklamaya göre; alacaklılarının yaklaşık yüzde 99’u Taslak Rehabilitasyon Plânı’na kabul oyu verdi ve oy kullanma hakkına sahip olan toplam grubun da yaklaşık %83’lük bölümü yine plânı kabul etti.

Rehabilitasyon Plânı’nın 20 Kasım’da nihai duruma gelmesi ve daha sonra alacaklıların da fonları için başvurulara başlayabilecekleri belirtildi. Kobayashi de, plânı kabul edenlere teşekkür etti.

Kart değişim sitesinden Bitcoin borsasına…

Bilindiği üzere Mt. Gox borsası, Bitcoin değişim platformu olmadan önce bugün Stellar Lumens’in kurucusu olan Jed McCaleb’in kurduğu bir kart değişim sitesiydi. McCaleb, 2007’de sitenin adını mtgox olarak değiştirmişti. 2010 yılında Bitcoin’den haberdar olan McCaleb, Bitcoin topluluğunun bir borsaya ihtiyacı olduğunu düşündü ve sitede Bitcoin alım-satım işlemlerini başlattı. Stellar kurucusu 2011’de ise siteyi Japonya’da yaşayan bir Fransız geliştirici olan Mark Karpeles’e sattı.

2011 yılının Mart ayında Karpeles’in olan MT. Gox borsasında ilk kayıplar ise aynı yılın Haziran ayında yaşanmaya başlandı. İlk etapta borsadan, o dönem değeri 400 bin dolar olan 25 bin Bitcoin çalınmıştı.

Yayınlandı:
Son Güncelleme:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl