Santiment: Bitcoin’de yükseliş için iki sebep var

Bitcoin'de yönün ne tarafa olacağı yatırımcılar tarafından merak edilirken, fiyatın sabit gidişatı zincir üstü veri analiz platformlarının da önemli bilgiler paylaşmasını sağladı. Bu platformlardan Santiment, Bitcoin için yükseliş yönlü iki önemli veri paylaşıp bunları tweet atarken, bir başka platform CryptoQuant'ın da benzer bilgiler vermesi dikkat çekiyor.

Bitcoin’in 38 bin 500 dolar civarında işlem gördüğü bu dönemde, önemli zincir üstü veri platformlarından Santiment, Bitcoin için iki önemli yükseliş sinyali içeren paylaşım yaptı.

Bunlardan ilki, Bitcoin adres aktivite yoğunluğunun Kasım ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşmış olmasıydı. Platform tweet’inde, bir varlığın önemli bir süre sabit şekilde performans göstermesi durumunda onun mutlaka aşağı ya da yukarı yönlü sert bir kırılım yaşayacağını belirtirken, Bitcoin adreslerindeki aktivitenin Kasım ayından bu yana en yüksek seviyede olmasının ise en büyük kripto para için yükseliş sinyali verdiğini yazdı.

Bitcoin için ikinci iyi sebep…

Santiment’in attığı ikinci tweet’te de, NVT Dolaşım Oranı modelinde de Bitcoin için ikinci pozitif sebebin tespit edildiği yazıldı. İşlem Oranına göre Ağ Değeri anlamına gelen NVT modeli, blok zinciri ağının, o anda olması gereken değerinin altında mı yoksa üzerinde mi olduğunu tespit etmeye yarıyor. Eğer rakamlar olması gereken değerin altındaysa bu, varlık için olumlu bir sinyal olarak görülüyor.

Santiment’in tweet’inde de, dolaşımdaki benzeri olmayan Bitcoin’lerin Şubat ayına olumlu performans göstererek başladığı kaydedilirken, bunun Bitcoin fiyatı için de pozitif olduğu belirtildi.

Santiment’in tweet’lerine benzer bir veri de bir başka zincir üstü veri analiz platformu CryptoQuant’tan geldi. Platform, 2020 yılında Bitcoin 11 bin dolar civarında seyrederken, NVT’nin yüksek derecede, olması gereken değerin çok daha üzerinde olduğunu ancak aynı oranın BTC fiyatı 20 bin doları aştığında, 40 bin ve 50 olduğunda, hatta Kasım ayında 68900 doları geçtiğinde ise olması gerekenin altında olduğunu belirtti.

Bitcoin haberin yazıldığı dakikalarda ise yaklaşık 38 bin 700 dolardan işlem görüyor.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl