100 dolarlık SHIB sizi milyoner yapar mı? SHIB için akılalmaz tahminler

Bir dönemin en çok konuşulan, bol sıfırlı fiyatıyla, katrilyonluk arzıyla çılgınlık seviyesinde ilgi gören "meme coin"i Shiba Inu'ya yapılan 100 dolarlık yatırım ile dolar milyoneri olunabilir mi? Aslında bu token'ın çok fazla ilgi görmesinin nedenlerinden biri de, yatırımcılarına bu umudu aşılamasıydı.

Kripto paralarda boğa sezonları umutların en çok yükseldiği, adeta fiyatlara bakılmadan alımların yapıldığı dönemlerdir. Gelecek adına yapılan birçok yorum, herkesin umutlarını yeşertmesini sağlar.

İşte Shiba Inu (SHIB) da bir dönem insanlara bu duyguları yaşatan ilk meme coin’lerden biriydi. Hatta Dogecoin birinci sırada geliyorsa, SHIB için de ikincilik koltuğunu ayırmak yanlış olmaz.

2021’in ikinci yarısına damga vurdu

Bilindiği üzere 2021 boğa sezonunu birçok uzman ikiye ayırıyor. İlk bölüm nisan ayında Bitcoin‘in 64 bin dolara yükseldiği, ikinci bölüm ise kasım ayında 69 bin dolara çıktığı dönem olarak lanse ediliyor. İşte herkesin Shiba Inu’yu konuştuğu dönem, o ikinci bölüm olarak bahsedilen zaman dilimiydi.

Elon Musk’ın verdiği destekle 2021’in şubat ve mart aylarında Dogecoin çılgınlığı yaşanırken, aynı yılın ikinci yarısında ise yatırımcıların dikkatini bol sıfırlı fiyatıyla ve katrilyonluk arzıyla Shiba Inu çekmişti.

Kapış kapış gitti

İşte bu bol sıfırlı Ethereum token’ı, kısa sürede tüm dünyada bir popülerlik kazandı. Ryoshi adlı kurucusunun kim olduğu (aynı Bitcoin’de olduğu gibi) bilinmeyen, 1 katrilyonluk arzı olan ve Binance de dahil büyük borsaların sessiz sedasız listelediği bu coin, özellikle güney yarı kürede bulunan ülkelerdeki zengin olmayan toplulukların umutlarını artırmıştı.

“Shiba 1 dolar olacak” sözleri Türkiye dahil birçok ülkede söyleniyordu. Sert yükselişleri bol sıfırlı oluşuna bağlanıyordu. Ağustos ayında başlayan yükseliş eylül ve ekimde çok büyük bir hızda devam etti ve Shiba Inu, ekim sonunda 0.000086 dolarlık fiyatıyla zirve yaptı.

En büyük 10 kripto para arasına giren SHIB, bu anlamda Dogecoin ile yarıştı hatta piyasa değerinde onu geride bırakmayı da başardı.

İtalya başta olmak üzere birçok pizzacı, kafeler ve hatta internet üzerinden satış yapan siteler SHIB ödemesi kabul etmeye başladı. Son olarak Dubai’deki bazı lüks oteller de Shiba Inu ödemelerini kabul ettiklerini duyurdular.

Ethereum kurucusu olan Vitalik Buterin’in de Shiba Inu yaratıcılarının onun cüzdanına gönderdiği 50 trilyon adetlik SHIB’i, Hindistan’daki Kovid ile mücadele derneğine bağışlaması da, Shiba Inu’nun reklamının tüm kripto camiasına yayılmasını sağladı.

SHIB için akılalmaz tahminler havalarda uçuyor… Biraz da matematik…

SHIB için akılalmaz tahminler havalarda uçuşuyor… Umutlar, düşünceler, fikirler, iyi ve kötü yatırımlar… Aslında bunların hepsi, herkese göre göreceli kavramlar. Göreceli olmayan nadir kavramlardan biri ise matematik. O zaman gelin basit matematik ile, 100 dolarlık SHIB’in bir milyon dolar olması için neler yaşanması gerektiğine bir bakalım…

SHIB’in şu anki fiyatı yaklaşık olarak 0.000007 dolar ve 100 doların 1 milyon dolar olması için 10 bin katlık bir artış yaşanması gerekiyor. Bu artış da SHIB fiyatını 0.07 dolara getiriyor. SHIB şu ana kadar bu seviyeye hiç gelemedi. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi en yüksek seviye 2021 ekim ayında 0,000086 dolar olarak kaydedildi.

45 trilyon dolar…

SHIB’in şu anki piyasa değeri yaklaşık 4.5 milyar dolar. Burada görülen zirve de 40 milyar dolardı. Yani SHIB’in 10 bin kat artması için, piyasa değerinin de 45 trilyon dolar olması gerekiyor. Şu anda tüm kripto para piyasası değeri ise 1 trilyon doların biraz üzerinde bulunuyor.

Şunu söylemekte de fayda var… Bu hesaplamada bile SHIB, hala 1 dolarlık seviyeye ulaşmamış olacak. Shiba Inu’nun 1 dolara ulaşması için 100 bin kattan daha fazla bir yükseliş gerekiyor. Bu da trilyon dolarlık piyasa değerini onlarca trilyon dolara çıkarır.

Bu nedenle kripto paralarda yatırım yaparken, matematiksel gerçeklikleri de hesaba katmayı unutmamak en doğrusu olacaktır.

Yayınlandı:
En güncel gelişmelerden ilk siz haberdar olmak istiyorsanız Uzmancoin Telegram kanalına katılın!
Daha Fazlasını Okuyun

Sohbete Katıl